Panika kolem chystaného rušení a slučování středních škol v kraji a reorganizace jejich oborů neutichá. Pardubická krajská radní odpovědná za školství Jana Pernicová včera připustila, že o osudu škol, kterým podle jejího návrhu nejvíc zvoní hrana, se nestihne rozhodnout ani do poloviny září.
Příkladem jsou stavební škola v Rybitví či technická škola v Litomyšli, které by se měly sloučit se školami v sousedních Pardubicích a Svitavách. V Litomyšli se dokonce proti slučování zdejší školy s pouhým učilištěm ve Svitavách na konci června demonstrovalo.

Je to jen návrh!

Radní Pernicová dokonce řekla, že bude akceptovat mnohé z protinávrhů, které jí ředitelé dotčených škol přednesli. Vedení dalších škol, které protestují proti reformě středního školství v kraji, na to mají čas do konce měsíce.

„Někteří ředitelé již stačili předložit své protinávrhy a musím říci, že mnohé jsou velmi kvalitní, v důsledku ještě ekonomičtější a do návrhu změn středního školství, o kterých bude jednat zářijové zastupitelstvo, je zařadíme,“ uvedla Pernicová. Hejtman Radko Martínek si přitom posteskl nad hysterií, která se kolem koncepce vytvořila. „Jde jen o návrh, nikoliv o hotovou věc, o které chceme diskutovat,“ podotkl hejtman.

VÍCE O HROZBĚ SLUČOVÁNÍ ŠKOL ČTĚTE ZDE

S původním návrhem hejtmanství už vyslovilo souhlas 15 z 26 ředitelů krajem zřizovaných středních škol, největší odpor k zamýšleným změnám projevily čtyři školy, mezi nimi Rybitví a Litomyšl.

„Vedení čtyř škol neprojevilo ochotu k žádné dohodě. I s nimi jsou však zástupci kraje připraveni nadále diskutovat,“ prohlásil mluvčí kraje Ivan Hudeček.
Které další školy to jsou, však Hudeček nechtěl komentovat z důvodu, aby se „nevyvolávaly vášně“. Dotčené školy nechápou důvody ke změnám.

Rodí se málo dětí

„Máme plně vybavený, před dvěma lety modernizovaný areál pro obory stavební a opracování dřeva. Obecně je propad žáků, ale po tři roky máme konstantně 500 učňů,“ řekl ČTK ředitel SOŠ stavební a SOU stavební Rybitví Jaroslav Pakosta. Kraj chce školu sloučit s odbornou školou a učilištěm v Polabinách a uvolněné budovy nabídnout pardubické univerzitě.

Podle koncepce by se ekonomické obory měly v kraji soustředit výhradně do čtyř zdejších obchodních akademií, odborné školy čeká slučování a větší technická profilace. Zaniknout by mělo rovněž osmileté gymnázium v Jevíčku. Důvodem změn je klesající počet dětí, s tím související poloprázdné třídy a klesající úroveň středního, zvláště gymnaziálního školství.