Pardubický kraj plánuje významné snížení počtu studentů gymnázií, která zřizuje. Namísto nynějších dvaadvacet procent z celkového populace šestnáctiletých žáků by jich v příštích letech mělo na těchto středních školách studovat jen devatenáct procent. „Od školního roku 2011/2012 by se měl počet tříd v prvních ročnících gymnázií snížit z dnešních čtyřiceti na dvaatřicet,“ řekla krajská radní pro školství Jana Pernicová (ČSSD).

Jaký byl plán?

„Tento záměr byl zpracován před několika lety a usnesením jej potvrdilo minulé zastupitelstvo. Podle něj se měl již letos snížit počet tříd gymnázií až o dvanáct,“ uvedla radní Pernicová. Na gymnáziích včetně osmiletých nyní v Pardubickém kraji studuje osmadvacet procent všech středoškolských studentů.

Slučování a redukce

Kraj v červnu zveřejnil svůj návrh reformy krajského středního školství, který reaguje na klesající demografickou křivku. Podle ní by se kapacita všech středních škol zřizovaných krajem měla postupně snížit z asi 32 tisíc na 23 tisíc míst. Po reformě by měly být školy naplněny zhruba z osmdesáti procent, nyní je to asi sedmdesát procent. Některé školy se sloučí, část oborů čeká redukce.

Dosud se změny týkaly hlavně učilišť. Ze sedmnácti gymnázií bylo v dokumentu určeno k redukci jen gymnázium v Jevíčku na Svitavsku, které utlumí osmileté studium. Ředitel Dag Hrubý před časem sdělil, že s návrhem souhlasí. Návrh na snížení počtu tříd na některých gymnáziích projedná krajská rada právě dnes. Kterých konkrétních škol by se to mělo týkat, zatím nebylo navrženo.

V lednu Pernicová navrhovala, že méně tříd by mělo být ve dvou gymnáziích v Pardubicích a v gymnáziích v Jevíčku, Chrudimi a Přelouči, což narazilo na odpor většiny radnic. Nyní by měla být redukce obezřetnější.

„Postupovat se bude individuálně, s řediteli škol o návrhu budeme jednat. Konečné schválení snížení počtu tříd přísluší radě kraje,“ informovala Jana Pernicová.

Zohledněna by měla být dojezdová vzdálenost škol, jejich výsledky a úroveň vzdělání, velikost města a počty vycházejících žáků.

Nenaplněné třídy

Předseda výboru krajského zastupitelstva pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Petr Řezníček návrh v principu neodmítá. Poukazuje však na skutečnost, že například na Chrudimsku je kapacita gymnázií podstatně nižší než v ostatních okresech kraje.

„Oproti navrhovanému podílu devatenáct procent šestnáctiletých studentů všeobecně vzdělávacích středních škol na Chrudimsku tento ukazatel dosahuje jen něco přes třináct procent. Naopak třeba v Pardubicích je nad navrhovanou hodnotou,“ sdělil Řezníček. Třídy by se proto měly redukovat zvláště v okresech s vyšší nabídkou gymnázií. „Nebude to zase tak dramatické, již nyní je zřejmé, že některé školy všechny třídy letos nenaplní,“ nechal se slyšet Petr Řezníček.

Definitivní rozhodnutí, kolik tříd na kterém gymnáziu ubude, by podle něj mělo padnout během podzimu, aby pro příští školní rok měli žáci posledních ročníků základních škol jasnou nabídku.

Pro zvýšení úrovně absolventů gymnázií by měly být zavedeny přijímací zkoušky. Podle radní Jany Pernicové není dosud jasné, zda je vytvoří odborná skupina z kraje nebo budou zpracovány odbornou organizací. Rozhodnutí by mělo padnout do poloviny září. Podle školského zákona však nelze ředitelům škol zavedení přijímacích zkoušek nařídit, kraj jim to může pouze doporučit.

(zr, čtk)