„Ve srovnání s ostatními kraji jsme na pátém místě v cykloturistických statistikách. Proto je třeba další projekty podporovat. Půjčovna kol je skvělý nápad a proto na něj rádi uvolníme peníze," řekl krajský radní pro sport a cestovní ruch René Živný. „Pan starosta Šimek má spoustu dobrých nápadů, ale kdybychom měli podpořit všechny jeho nápady, nestačí nám na to kasa," dodal s úsměvem.

„Podporu kraje kvituje. Navazuje na vznikající trasu číslo 24 z Brna do Ústí nad Orlicí," nechal se slyšet starosta Svitav David Šimek.

Půjčovna kol by měla vzniknout v lokalitě poblíž svitavského informačního centra. Vedení města jako součást projektu nakoupí i zbrusu nový kolový park. „Přesný rozpočet ještě neznáme, ale chceme mít vše připravené na zahájení turistické a cyklistické sezony 28. dubna," dodal Šimek.

Kola poslouží především návštěvníkům města při poznávání okolí. „Kromě klasických kol půjčovna nabídne také výpůjčku koloběžek a elektrokol. Možné bude vypůjčení dětského vozíku za kolo," uvedl David Šimek. Na území Svitav mimo jiné vznikne šest servisních míst. Lidé v jejich útrobách najdou náhradní vybavení potřebné pro údržbu kola v případě potíží – duše, řetězy, pumpičky. Půjčovna nabídne i další služby. „Bude to nejen půjčovna, ale také úschovna zavazadel pro turisty," vysvětlil starosta. Město v posledních letech investuje do projektů v okolí zeleného prstence. Navíc se chystá vybudovat cyklostezku na Vendolí. „Věřím, že toto území se pro turisty stane atraktivním," uzavřel Šimek.