„Důvodem je všeobecný pokles zájmu o studium na středních ekonomických školách, které svitavské obchodní akademii přineslo nejen pokles studentů, ale také finanční problémy. Cílem navrhované změny je alespoň zachování oboru obchodní akademie a jeho stabilizace,“ říká starosta Svitav David Šimek.

„Obchodní akademie ve Svitavách se potýká s nízkým počtem studentů, a to jak v rámci střední školy, tak především vyšší odborné školy. Proto připravujeme nezbytné kroky ke sloučení škol. Chci však ubezpečit studenty a uchazeče o studium, že se pro ně samotné nic nezmění. Obor, který si vybrali, bude pokračovat v nezměněné podobě i nadále, naopak se tímto krokem budeme snažit zajistit jeho vylepšení, a to nejen po obsahové, ale i materiální stránce,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Doplnil navíc konkrétní čísla. „Zatímco v roce 2008 studovalo na střední škole 277 žáků, dnes je to pouze 129. Ještě větší propad nastal v rámci vyšší odborné školy, kde bylo před deseti lety 124 žáků a dnes pouhých 18. Škola má jeden z nejnižších počtů žáků ve středních školách zřizovaných Pardubickým krajem,“ zdůvodňuje hejtman Netolický.

„Obor jako takový zůstane ve městě nadále zachován. O návrhu na sloučení od příštího školního roku budou jednat krajští zastupitelé,“ doplnil tiskový mluvčí kraje Dominik Barták.

Podle ředitele gymnázia Milana Báči se gymnázia optimalizace netýká. „Počet žáků na gymnáziu stoupá, za posledních dvanáct let máme největší počet žáků,“ říká Milan Báča. Na obchodní akademii je však situace odlišná. Počet žáků v posledních letech výrazně klesal, jak na čtyřletém oboru obchodní akademie, tak na vyšší odborné škole ekonomické, která je součástí akademie už více než dvacet let.

Milan Báča, který před příchodem na gymnázium v roce 1999 obchodní akademii sedm let řídil. „Počet studujících se v té tobě blížil čtyřem stovkám, pak byl počet studentů krátce ještě vyšší. V posledních letech počet žáků klesal,“ popisuje někdejší ředitel. Podle Milana Báči poklesl počet žáků natolik, že vznikla naléhavá potřeba situaci radikálně řešit.

Obchodní akademie zřejmě zanikne, nástupnickou školou se stane svitavské gymnázium. Žáci budou nadále přijímání ke studiu oboru obchodní akademie, budou studovat i ve stejných prostorách, stejné budově s většinou současných učitelů. Změní se však vedení školy a chystají se kroky, které povedou k zefektivnění výuky na akademii.

„Učitelé jsou výborní, většinu jich znám ještě z doby mého působení, podmínky pro studium jsou v některých záležitostech až nadstandardní. Byla by škoda, kdyby se zrušila škola i obor. Proto jsem rád, že se obor obchodní akademie zachovává a dává tak možnost žákům z regionu i nadále se připravovat na manažerskou dráhu, na pozici účetního, finančníka, obchodníka. Do vyšší odborné školy se již studenti nabírat nebudou,“ vysvětluje Báča. „Na svitavském gymnáziu zůstává vše při starém, optimalizace se netýkají ani osmiletého, ani čtyřletého gymnázia,“ dodává Báča.