Za mateřskou školou se rýsují pěšinky, prolézačky. Řemeslníci pokládají chodník. Nově jsou k vidění i jezírka. V místech, kde ještě před nedávnem bylo staré koupaliště, vzniká přírodní hřiště. „Rádi bychom hřiště do konce srpna otevřeli, aby ho s nastávajícím školním rokem mohly děti ze škol a školek plně využívat," informoval starosta Svojanova Josef Gracias.

Pro malé výtvarníky a zahradníky

Kluci a holky si v prostoru za mateřskou školou, který byl léta bez využití, už brzy zasportují či pohrají. Tvořivé děti budou vyrábět z proutí a rákosí, které časem vyroste kolem jezírek. K dipozici bude ale také pec na vypalování keramiky. Slovo dostanou rovněž malí zahradníci. Na záhonky si zasejí a zasázejí rostliny a plodiny, které pak budou sledovat, jak se vyvíjejí a rostou. Podle starosty záhonky budou trochu výš, aby se dětem lépe pracovalo.

Přírodní areál prozatím připomíná staveniště. Nechybí zde ani těžká technika. Dělníci pracují na terénních úpravách. Finální výsledek ale určitě bude stát za to. „Byli bychom rádi, kdyby nově vzniklé prostory využívaly nejen děti obyvatel Svojanova, ale i návštěvníků, kteří k nám přijedou," uvedl Josef Gracias.
Hřiště zapadne do turistických stezek, které Svojanovem vedou. „Turisté procházejí po stezkách k památkám. Jejich děti si chtějí pohrát a něco vyrobit, jako ty naše," dodal starosta. Také místním se nápad s přírodním hřištěm líbí. „Cokoliv se pro děti vytvoří, tak je velkým přínosem. Myslím si, že to bude pěkné," řekla Jitka Olšánová, maminka dvou dětí.

Přírodní hřiště vyjde na 3,4 milionu korun. Městys získal dotaci z operačního programu životního prostředí.