Několik let čekají lidé ve Svitavách na obnovu koupaliště. Bazén potřebuje zásadní rekonstrukci. „Letos opravíme jen malý bazén se skluzavkami. Velký spustíme, ale nemůžeme vyloučit riziko ztrát vody. Během sezony může také odpadnout technologie a potom bychom ho museli zavřít. V tom případě bychom lidem nabídli pro plavání alespoň krytý bazén,“ vysvětluje starosta Jiří Brýdl. Hlavním důvodem odložení projektu koupaliště bylo také navýšení podílu města na rekonstrukci čistírny odpadních vod.

Koupaliště ale nejsou jen bazény. K areálu chtěli Svitavští přistavět relaxační centrum a opravit ubytovací zařízení. Do Fabriky jezdí lidé na školení a semináře. Město je ale nemá kde ubytovat. Oprava penzionu by vyšla na třicet milionů korun. „Pokusíme se ho proto prodat. Ale nový majitel musí dodržet projekt, bezbariérovost zařízení a hlavně objekt prodáme až po kolaudaci penzionu,“ dodal Jiří Brýdl. Podle znaleckého posudku by se cena předběžně pohybovala okolo jednoho milionu dvou set tisíc korun.

Radní celý projekt bazénu a centra rozdělí. Počítají, že podají žádost do Unie o dotaci na relaxační centrum, pokud penzion prodají. Věří, že v tom případě získají také vyšší dotaci. V relaxačním centru by dali prostor mimo jiné aktivním seniorům a matkám s dětmi.

Příjmy města ohrožuje navíc ekonomická krize. „Konkurenci pro pozemky v průmyslové zóně vidím v prázdných továrnách, které budou firmy prodávat výrazně pod cenou,“ míní starosta Svitav. Na některé parcely přitom již mají podepsané smlouvy. Pokud bude krize pokračovat, je možné, že ubydou peníze na běžné investice.