Sezona karnevalů a maškarních bálů vrcholí. Rozjařené děti plní kulturní sály, mateřské školy, ale také lední plochy. Děti si většinou přejí mít tu nejkrásnější, nejzajímavější a nejoriginálnější masku. Zajistit kostým v půjčovně ve svitavském okrese je nemožné. Jediný internetový obchod s půjčovnou kostýmů zanikl ve Vendolí před dvěma lety. ,,Trh zahltily větší firmy, které nabízejí zboží za nižší ceny,“ vysvětluje provozovatel Zdeněk Vala, proč skončil.
Nabídkou karnevalových kostýmů, masek, škrabošek, paruk a jiných maškarních doplňků se chlubí každé papírnictví a hračkářství. ,,Prodáme šedesát procent dětských kostýmů. Dospělí většinou chtějí pro sebe pouze škrabošky,“ uvedla vedoucí obchodu na svitavském náměstí Ludmila Betlachová. Levnější karnevalové obleky pro děti rodiče pořídí do sedmi set korun. Ceny propracovanějších kostýmů se pohybují v tisících.

Finanční náročnost zajímá většinu lidí. ,,U nás je karneval jen ve školce,“ říká Petra Valterová z Brněnce. Masky si půjčuje s kamarádkami. Jarmila Odehnalová ze Svitav své dceři masku každoročně šije. ,,Jen když jsem časově zaneprázdněná, tak masku někde koupím,“ upřesňuje Odehnalová.
Rodiče hledí na finanční stránku. Proto raději kostýmy šijí doma. Karnevaly se tak stávají prezentací práce maminek. (pop)