V neděli profesionální hasiči veškeré vybavení z Kosořína přestěhovali do Skleného, aby v pondělí mohli začít podle plánu. „Postavili jsme kompletní zázemí, dekontaminační zónu a nově sanitární sprchy. Vytyčena byla nebezpečná zóna a připraveny všechny dekontaminační a dezinfekční prostředky,“ přiblížil práci Jakub Mačát z HZS Pardubického kraje. Práce ve Skleném je proti Kosořínu poněkud náročnější.

"Zaměstnanci farmy se vystrojili do jednorázových obleků, vybaveni respirátory nebo maskami s filtrem a postupně živou drůbež vynášejí do připravených kontejnerů, kde bude drůbež usmrcena v kontejnerech se smrtícím plynem oxidem uhličitým," popsala zásah mluvčí hasičů Vendula Horáková. Utrácení slepic a kohoutů má skončit ještě dnes večer.

S likvidací chovu drůbeže v deseti halách v Kosoříně na Orlickoústecku skončili hasiči v sobotu večer. Všechny haly byly dezinfikovány a následně došlo na dekontaminaci všech prostředků.

V Kosoříně pokračuje likvidace chovu slepic, kde byla potvrzena ptačí chřipka.
FOTO: První kontejnery odjely z Kosořína do kafilérie v Žichlínku

„Musela se dekontaminovat jak technika, tak například všechny kabely, radiostanice, žebříky, rozdělovače a mnoho dalších věcí,“ upřesnil Mačát. Zásah byl pro hasiče i pracovníky farmy velmi náročný. A čeká je další směna ve Skleném. Tady byla ptačí chřipka potvrzena v pátek odpoledne. Likvidace se na farmě týká 20 tisíc slepic a drůbeže. Stejně jako podnik v Kosoříně i ten ve Skleném patří společnosti Mach Drůbež z Litomyšle.

Zdroj: HZS Pardubického kraje