ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

V okamžiku, kdy česká vláda připustila, že se virus může nekontrolovaně šířit v naší populaci, nařídila nosit roušky a omezila pohyb lidí. Bohužel zároveň také zjistila, že nelze plně realizovat pandemický plán, protože plošně chybí ochranné pomůcky pro zdravotníky. Je to jako mít hasiče, ale nemít pro ně helmy, rukavice a ochranné obleky a poslat je hasit. Něco uhasí, ale hodně se jich popálí.

Výhradní výrobci ochranných pomůcek z Číny a Malajsie zastavili vývoz do zahraničí, sklady pro Evropu byly v okamžiku prázdné. Pandemický plán ČR, který s epidemií podobného typu počítá, jasně hovoří o nutnosti správného odhadu a plánování nákupu a distribuce osobních ochranných pomůcek pro ochranu zaměstnanců ve zdravotnictví.

Nelze očekávat, že všechny nemocnice budou mít celý rok sklady připraveny na situaci, jako je tahle, že praktičtí a soukromí lékaři budou mít zásoby respirátorů. Od toho platíme státu daně, aby na strategické plánování dohlížel někdo shora a my zdravotníci mohli klidně dělat to, proč jsme studovali.

Nám zdravotníkům bylo nařízeno, že se máme připravit na možnou vlnu nemocných pacientů, kteří budou muset být testováni a ošetřeni v ordinacích a nemocnicích, že se máme řádně chránit. Jak? Jedná se většinou o jednorázové pomůcky, kterých je potřeba opravdu masivní množství. Jeden respirátor vydrží maximálně 8 hodin, rouška 4 hodiny, ochranný plášť je jednorázový atd.

Špičkové zdravotnictví potřebuje i špičkové vybavení

Špičkové zdravotnictví znamená mít k dispozici nejen špičkové profesionály, ale i špičkové vybavení a spotřební materiál v dostatečném množství kdekoliv, i v té nejzapadlejší nemocnici, v poslední sanitě v kraji. Vybavení v Litomyšlské nemocnici a záchrance je stále nedostatečné. Zaskočilo mne, že během mé služby na záchranné službě měli zdravotníci na obličeji plátěné darované roušky. Já osobně si z ordinace přinesl vlastní nanoroušku, kterou mi poskytl známý z vesnice, jinak bych na puse jako lékař také nosil ruční práci úžasných spoluobčanů. Jsem v kontaktu s lékaři z Německa, Rakouska, Velké Británie a vím, že tam probíhaly přípravy dlouho dopředu, že jsou vybaveni pomůckami a čekají.

Stejně jako zahraniční lékaři i my lékaři Litomyšlska čekáme na nemilou návštěvu vyslanou před dvěma měsíci z Číny a dál přes Itálii k nám. Stále nikdo neví, kolik přijde pacientů. Pár, hodně, mnoho? Přijde vůbec někdo? Doufám, že nikdo, ale musíme být připraveni.

Vyspělá Evropa je jakž takž připravena a u nás zdravotníci prosí spoluobčany o pomoc, ať jim přinesou nepotřebný respirátor, ať jim ušijí roušky, vyrobí dezinfekci atd. Vláda na poslední chvíli s potupnou pokorou nakupuje vědra na hašení ohně od žháře z Říše středu a diví se, že se zdravotníci nechtějí postavit viru z východu s ručně šitou rouškou na obličeji, a že chtějí čím dál víc respirátorů, štítů, jednorázových obleků, rukavic, dezinfekce. Chtějí takové vybavení, jaké si špičkoví zdravotníci zaslouží, chtějí pracovat, jak má vyspělá Evropa pracovat v 21. století!

Z mé iniciativy byla sestavena skupina dobrovolníků s názvem COVID-LIT z řad praktiků a specialistů Litomyšlska i lékařů nemocnice v Litomyšli, kteří jsou nad rámec svých povinností a přesčasů ochotni pomoci v případě velkého počtu nemocných s virovou nákazou a respiračními obtížemi v Litomyšlské nemocnici. Jsou připraveni podstoupit riziko, kterému denně čelí italští a španělští kolegové. Ale jen za podmínek, že budou dostatečně chráněni, že dostanou dostatek pomůcek, aby mohli nákazu odrazit a adekvátně léčit. Jsou to lidé, co mají rodiny, nejsou to zatím hrdinové, kteří chtějí položit vlastní zdraví a život jen proto, že to někdo nahoře špatně spočítal a zapomněl vynásobit dvěma. Pokud se nakazí nebo onemocní, o pacienty se nebude mít kdo starat. Na Facebooku jsem vytvořil skupinu pro lékaře Pardubického kraje, kde probíhá mohutná diskuze ohledně léčby, testování a postupů v jednotlivých okresech kraje, komunikujeme se zahraničními lékaři a konzultujeme s ostatními pracovišti v zemi postup příprav. Nikdo z vedení Nemocnic Pardubického kraje zatím neprojevil zájem s námi spolupracovat a využít tento fantastický zdroj informací ke koordinaci příprav.

Doufejme, že se v našem málo osídleném okrese vyskytne co nejméně vážně nemocných, a že zdravotníci i díky štědré pomoci občanů, kteří nosí respirátory na radnice a do nemocnic, situaci zvládnou.

Za dvacet let své lékařské praxe jsem již viděl hodně, pracoval jsem v Německu, Anglii, v Čechách i na Moravě a nepřeháním, když tvrdím, že nyní se píší dějiny medicíny a lidstva. O této pandemii a bezprecedentní situaci okolo ní se budou učit naše děti a vnoučata. A já chci, aby se učily, že jsme obstáli, že jsme nic nepodcenili.

Děkuji velmi moc za solidaritu občanů Litomyšlska s lékaři, sestrami, záchranáři, lékárníky, Charitou a vůbec všemi zdravotníky, kteří stojí v první linii.

MUDr. David Dezort
Praktický lékař
ARO Nemocnice Litomyšl
ZZS Pardubického kraje

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník