ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Bojím se příštího týdne. Výrobu zastavují automobilky. Nevím, co budu dělat s řidiči a jakou práci jim dám,“ říká Radek Bartoš, majitel kamionové dopravy Cobra Transport z Poličky, jehož kamiony jezdí hlavně do západní Evropy.

Podobně je na tom i společnost ČSAD Svitavy. „Doléhá na nás zavírání fabrik. Starší řidiči se bojí a nechtějí už jezdit. Nebojíme se ani tak koronaviru jako spíše dopadů,“ míní jednatel ČSAD Svitavy Jiří Karkulík.

Nikdo v karanténě

Šoféři kamionů dodržují přísná pravidla. Jsou vybaveni rouškami, respirátory, rukavicemi a dezinfekčními gely. „V karanténě nikoho nemáme. Máme nastavená bezpečnostní opatření, řidiči nevystupují z kamionů, aby co nejvíce omezili kontakty na vykládkách zboží,“ popisuje Bartoš. Problémy mají řidiči na hranicích s Polskem, kde musí vyplňovat papíry, že nejsou nemocní, nemají horečku a jiné příznaky. „Slyšel jsem, že dokumenty jsou jen v polštině, takže někdo má problém s vypsáním a pak se tvoří kolony,“ podotýká Bartoš.

Šestnáctým nakaženým koronavirem v Pardubickém kraji je právě řidič kamionu. „Nakazil se při výkonu povolání pravděpodobně v Německu. Příznaky se projevily po jeho návratu do České republiky,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Žádný kontakt

Majitelé kamionových společností ale upozorňují, že se lidé nemusí řidičů bát. Pokud dodrží všechny předpisy a opatření, nesetkají se v zahraničí s žádnými lidmi. „Šoféři se s nikým nestýkají, nevystupují z aut. Natankují naftu ve Svitavách a na jednu nádrž ujedou celou cestu tam i zpět. Otevřou auto, během vykládky zboží zůstávají uvnitř, papíry si nechávají na domluveném místě, aby opravdu zamezili kontaktu. A stejně se lidé bojí řidičů kamionů jak čert kříže, přitom mnohem větší riziko nákazy je v supermarketu,“ vysvětluje Karkulík.

Lidé si podle něj musí uvědomit, že kamiony vozí taky potraviny. Jeho firma má právě na cestě dva kamiony špaget. Ani on nemá nyní žádného řidiče v karanténě. „Jeden si nechal preventivně udělat test, byl negativní,“ dodává Karkulík.

Koronavirus v Česku