ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Prvním případem byla už v minulém týdnu mladá žena, která v Litomyšli bydlí, nakazila se v Praze a v karanténě je kvůli ní od poloviny minulého týdne celá firma v Osíku u Litomyšle, kde žena pracuje. Nákaza se prokázala právě u lidí, kteří jsou v karanténě.

„Jedná se tentokrát o ženu cizí státní příslušnosti ze správního obvodu obce s rozšířenou působností Litomyšl. Žena navštívila v minulých dnech území města Prahy, nebyla v uplynulých dnech ani týdnech v zahraničí, jde tedy o komunitní nákazu,“ informoval hejtman Martin Netolický.

Podle zjištění Deníku se jedná o mladou ženu původem z Běloruska, která pracuje v mezinárodní firmě v Osíku u Litomyšle. Celá firma, která má několik desítek zaměstnanců, je tak od čtvrtka v karanténě. V ní skončí i všichni další lidé, kteří byli od 8. března se ženou v kontaktu. Žena má lehký průběh nákazy a leží na infekčním oddělení v Pardubicích. Nákaza koronavirem je v tuto chvíli potvrzena u tři z nich.

V Litomyšli se nakonec zavírají i mateřské školy, což radnice nechtěla dopustit. "Od zítřka se zavírá provoz v mateřských školách. Již dnes byla zavřena z preventivních důvodů MŠ Lidická. Ve „vertexové“ MŠ 17. listopadu bude fungovat jedno oddělení pro děti (3 – 10 let) zdravotnického personálu, policie, hasičů, zaměstnanců v sociálních službách a po domluvě i pro děti rodičů pracujících v nepřetržitém provozu," uvedlo město na svém webu. Nutná je předchozí domluva.

Koronavirus v Česku