Původně měly být podle policejních informací stíhány celkem tři osoby. Jednou z nich je ovšem od jara 2003 pohřešovaný čtyřiačtyřicetiletý Ladislav Pilc, který byl v březnu na žádost své bývalé manželky prohlášen za mrtvého. „Ano, můžu potvrdit, že vyšetřovatel chtěl obvinit i Ladislava Pilce,“ potvrdila Jitka Vavřinová z okresního ředitelství PČRv Pardubicích.

Pilc si podle našich informací pronajal areál se třemi budovami od Miroslava Pyskatého a Vladimíra Špačka, kteří společně figurovali ve společnosti AVOT s.r.o., na kterou byl však již v dubnu 2006 vyhlášen konkurz.

Záhada jménem Ladislav Pilc

Dva muži ve věku 28 a 53 let čelí obvinění z trestného činu nedovolená výroba a držení radioaktivního materiálu a vysoce nebezpečné látky, za což jim hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Mladšímu z nich navíc vyšetřovatel navrch přihodil i nedovolené ozbrojování.

Pořádnou rouškou tajemství zahaluje případ především zmizení Ladislava Pilce. Kolují také podezření, že se oba obvinění Pilce společně zbavili, aby zahladili stopy své trestné činnosti. Vyšetřovatel se ovšem k těmto informacím v probíhajícím řízení vyjadřovat nechce. Policie prověřovala i možnost, podle které Pilc před svým zmizením uzavřel velmi vysokou životní pojistku. Na to ji upozornila jeho matka žijící na Slovensku. Kriminalisté však na žádný takový doklad v průběhu pátrání nenarazili.

Odhalil ji výbuch

Nelegální skládku objevili pracovníci Inspekce životního prostředí minulý rok v červnu poté, co v areálu došlo při manipulaci s chemikáliemi k výbuchu. Po důkladném prozkoumání tří objektů byly objeveny toxické látky, kyanidy a také výbušniny.

„Naštěstí jsme při vyklízení začali s objektem označeným číslem 13. Jak se ukázalo, byly v něm uloženy látky, které by se při styku s vodou chovaly jako třaskaviny, což reálně hrozilo, neboť do objektu zatékalo,“ vysvětluje s úlevou Roman Tuček ze společnosti Dekonta.

Při otázce, co by se stalo, kdyby začali v jiné budově, se zarazí a pak povídá: „To bychom se zde, pánové, dnes nebavili,“ a s úsměvem dodává, že by jim to alespoň ušetřilo práci.