Sen o výstavbě kongresového centra s ubytováním, velkým společenským sálem a bazénem ale už radní vzdali. Nyní by brali i investora, který by objekt přestavěl na domov pro seniory. Přitom právě ten ještě nedávno zavrhovali. 

Nemocnice na stole

Zakonzervování budovy bylo jen dočasné řešení. Letos musí zastupitelé v Moravské Třebové znovu otevřít otázku: Co s ní? „Očekávám, že letos zase předložíme do zastupitelstva návrh, co bude s objektem dál. Existují zájemci, investoři, takže budeme znovu zvažovat varianty, pro co by bylo možné budovu využít. Měli bychom bývalou nemocnici prodat k účelu, který bude prospěšný pro město,“ sdělil třebovský místostarosta Václav Mačát.

Před časem se objevili zájemci, kteří chtěli objekt přeměnit v domov pro seniory. Radní na to ale neslyšeli. Nyní je však situace jiná. „Je to jedna z variant,“ přiznává Václav Mačát. Podle jeho slov je to projekt, o který mají investoři zájem. „Viděl bych to jako jeden úspěšný. Město by prodalo objekt zájemci, který by tam vybudoval ubytování pro seniory s nadstandardní péčí, a to včetně bazénu,“ uvedl místostarosta.

Plán na stavbu kongresového centra totiž už radní dávno vzdali. „To mělo šanci v době, kdy bylo možné získat poměrně vysokou dotaci z Evropské unie. Tehdy byl i zájem ze strany investorů. Dneska už to reálné není. Nepovažuji to za možné, jde o příliš vysokou investici, která nemá návratnost,“ dodal místostarosta Václav Mačát.

Dvojí chyba?

Jenže možnost na stavbu kongresového centra zastupitelé propásli v červnu roku 2009, kdy se zalekli příliš velké investice. Ale zastupitelé z Moravské Třebové zaváhali hned dvakrát. Poprvé odmítli evropské dotace, protože radnice by musela doplatit šedesát milionů korun. Kvůli tomu tehdy návrh smetli ze stolu.

Stejně se zástupci města rozhodli v případě domu pro seniory. Investorům vysvětlili, že míst pro starší lidi v zařízeních tohoto typu je ve městě dostatek. „Ozval se nám jeden investor, který chtěl v místě postavit bytový dům. To ale neprošlo přes zastupitele,“ vysvětlil před časem místostarosta Mačát.

Právě letos ale uplynou tři roky, které si zastupitelé dali na přemýšlení, když budovu bývalé nemocnice zakonzervovali.