V kongresovém sále Fabriky se v úterý uskutečnila konference Pardubického kraje. Zástupci kraje se zaměřili na sociální služby. Terénní program protidrogové politiky byl jedním z témat.
Protidrogová politika Pardubického kraje vychází z národní strategie. Ta krajská, kterou radní připravují pro další období, je postavena na čtyřech základních pilířích. „Zaobíráme se primární prevencí, léčbou a resocializací, potom také službami minimalizace škod a částečně i represí,“ uvedla Jiřina Ludvíková z odboru sociálních věcí Pardubického kraje.
Důležitou součástí této politiky jsou terénní programy. Fungují ve všech městech kraje. Jsou financovány z krajského rozpočtu. Velkou částkou na ně přispívají Pardubice, Chrudim a Svitavy. Tyto programy jsou stále dražší. „Snižují se dotace i příspěvek od státu. Potřebujeme větší zapojení ostatních obcí, abychom deficit dorovnali,“ řekla Ludvíková.
Program je určený drogově závislým lidem. „Hlavně těm, kteří si injekčně aplikují nejčastěji pervitin nebo heroin,“ vysvětlila Jiřina Ludvíková. Pracovníci právě těmto lidem přímo v terénu umožňují výměnu použitých stříkaček za nové. Služba chrání všechny občany.
Terénní pracovníci snižují šíření infekcí
Terénní programy v rámci protidrogové politiky zajišťuje v Pardubickém kraji občanské sdružení Laxus. S jeho službami mají bohaté zkušenosti také ve Svitavách.
Pravidelně každý týden jezdí do Svitav dva pracovníci, aby drogově závislým nabídli výměnu jehel a stříkaček. „Vytipovali jsme místa, kde se pracovníci mohou s uživateli drog setkat. Mohou s nimi hovořit i o možném řešení jejich závislosti,“ řekl Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality ve Svitavách. Tato služba je nezbytná. „Návratnost použitého injekčního materiálu je devadesátiprocentní,“ uvedl Erich Stündl. Riziko, že se někde při hraní třeba píchnou děti o použitou jehlu, se tím značně snižuje.
V rámci tohoto programu objevují pracovníci sdružení také skryté populace drogově závislých. „Terénní programy jsou první vstupní branou, aby se uživatelé mohli s někým kontaktovat, pokud chtějí se svým problémem něco udělat,“ uvedla Jiřina Ludvíková z odboru sociálních věcí Pardubického kraje.
Protidrogové programy fungují. Ti, kteří se rozhodnou pro léčbu, jsou v relativně dobrém a stabilizovaném zdravotním stavu. U uživatelů drog se prakticky neobjevuje nakažení virem HIV. Do terapeutických komunit nastupují bez žloutenek.