Kde nebudete (muset) od února platit regulační poplatky

Pardubický kraj:
Nemocnice Pardubice
+ nemocniční lékárna
Nemocnice Chrudim
+ nemocniční lékárna
Nemocnice Ústí n. O.
+ nemocniční lékárna
Nemocnice Litomyšl
+ nemocniční lékárna
Nemocnice Svitavy
Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví, Nemocnice následné péče Mor. Třebová, Vysokomýtská nemocnice, Albertinum Žamberk, Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, OLÚ Jevíčko, ZZS Pardubického kraje

Od 1. února nebudou muset občané platit poplatky v žádné z pěti krajských nemocnic.
Poměrem hlasů 31 pro, 10 proti a jeden se zdržel o tom včera po bouřlivé rozpravě rozhodli krajští zastupitelé.
„Nabádáte tím lidi, jak obcházet zákony,“ hřímal zastupitel ODS Milan Stejný. „Důvodová zpráva je slohové cvičení,“ přidala se jeho stranická kolegyně Marie Málková. „Jste si jisti, že to není v rozporu s ústavou? Zvýhodňujete jen někoho, jenom někde a jen u někoho,“ přidal se bývalý hejtman Ivo Toman.

Proti překvapivě zvedl ruku minimálně jeden zastupitel z koaličních lidovců, jinak však hlasovací mašinerie klapala. I když jednání kvůli interpelacím ze strany zastupitelů ODS trvalo o půl hodiny déle, než si hejtman Radko Martínek původně představoval.

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ KLUBU ZASTUPITELŮ ODS PARDUBICKÉHO KRAJE

„Na mimořádném zasedání zastupitelů Pardubického kraje, které bylo svoláno na 29. ledna, předložila ČSSD spolu s koaličními partnery návrh na proplácení regulačních poplatků formou darovacích smluv. Náš jedenáctičlenný Klub zastupitelů ODS se jednomyslně shodl na tom, že daný návrh nepodpoříme.

Vládnoucí ČSSD plánuje úplné zrušení poplatků od února 2009. Pacienti doposud hradí třicetikorunové poplatky za vyšetření a devadesát korun za návštěvu pohotovosti. Při pobytu v nemocnici musí každý nemocný uhradit šedesát korun za den. Zavedením regulačních poplatků se snížil počet lidí, kteří lékařskou, potažmo nemocniční péči zneužívali. V případě pohotovostí /LSPP/ je pokles návštěv o 60%.

Schválením tohoto kroku se vytvářejí nerovné podmínky nejen mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními, ale i občany. Krajské nemocnice i jejich lékárny jsou zvýhodňovány na úkor dalších, v kraji sídlících zdravotnických zařízení, které dlouhodobě poskytují kvalitní péči.

Tento krok navíc zaplatí všichni obyvatelé Pardubického kraje. Peníze na umoření zdravotnických poplatků musí kraj odčerpat z plánovaných investic i prostředků na provoz v ostatních resortech (školství, soc.péče). O slíbenou finanční injekci tak přijdou mj. léčebny dlouhodobě nemocných v Litomyšli a v Rybitví, pro které byla vyčleněna dotace ve výši patnáct miliónů korun na nezbytnou rekonstrukci. Kvůli přesunům finančních prostředků v krajském rozpočtu dostanou zmíněné léčebny od kraje pouze jeden milión korun. Investice v dalších resortech budou seškrtány obdobně.

Peníze v minulosti vybrané na poplatcích / 73 mil.Kč za rok 2008/ zůstávaly zdravotnickým zařízením. Tyto příjmy se tak vracely zpět do zdravotnictví, byly použity na modernizaci nemocnic, na nákup nových diagnostických přístrojů a dalšího zdravotnického vybavení, na modernizaci lůžkových oddělení a platy zdravotnického personálu. Navíc nástupem hospodářské krize logicky poklesne i částka vybraného zdravotního pojištění, které je rozhodujícím příjmem všech zdravotnických zařízení.

Z těchto důvodů se odmítají členové Klubu zastupitelů ODS podílet na plnění populistických předvolebních slibů opoziční ČSSD a obcházení platných zákonů. Jsme přesvědčeni že rušení regulačních poplatků za cenu omezení investic není v zájmu Pardubického kraje, ani jeho občanů.“

Ing. Ivo Toman, Předseda Klubu zastupitelů ODS

STANOVISKO PARDUBICKÉHO KRAJE

V krajských zdravotnických zařízení se už poplatky platit nebudou

Zastupitelstvo Pardubického kraje na svém mimořádném jednání ve čtvrtek 29. ledna 2009 vyslovilo souhlas s úhradou regulačních poplatků formou poskytnutí finančních darů pojištěncům, kterým vznikla povinnost hradit regulační poplatek ve zdravotnických zařízeních zřízených nebo založených Pardubickým krajem. Znamená to, že v nemocnicích, nemocničních ambulancích a lékárnách a na lékařské pohotovosti už pacienti nebudou muset od 1. února platit poplatek ve výši 30, 60 a 90 korun.
„Pacient, který nebude chtít poplatek hradit, požádá o dar Pardubického kraje prostřednictvím příslušného formuláře, který mu zdravotnické zařízení předloží k podpisu. Žádost bude zdravotnickým zařízením zaevidována a vždy ke konci příslušného účtovacího období poukáže kraj patřičné finanční prostředky na účet zdravotnického zařízení. Transakce bude probíhat v podstatě bez reálných peněz a pro pacienta to znamená, že nebude muset obíhat úřady,“ vysvětlila radní Pardubického kraje zodpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová.
Pardubický kraj postupuje v souladu s ostatními českými a moravskými kraji. Na jednotném postupu se shodli hejtmani na svém nedávném jednání Rady Asociace krajů ČR. Je to ale jen dočasné opatření do doby, než bude přijata novela patřičného zákona.
„Dali jsme voličům slib, že zrušíme regulační poplatky ve zdravotnictví. Toto je první krok. Samozřejmě i nadále se snažíme zákonodárce přimět ke změně nebo zrušení zákona, který hrazení poplatků ukládá,“ doplnil hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.
Regulační poplatky bude Pardubický kraj hradit v Pardubické krajské nemocnici a.s., v Chrudimské nemocnici a.s., v Litomyšlské nemocnici a.s., v Orlickoústecké nemocnici a.s., ve Svitavské nemocnici a.s., v LDN Rybitví, v Albertinu Žamberk, v OLÚ Jevíčko, v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí, ve Vysokomýtské nemocnici, v Nemocnici následné péče v Moravské Třebové a v zařízeních Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.
„Chtěla bych především klienty nemocničních lékáren požádat o trpělivost. Dá se předpokládat, že stejně jako ve Středočeském kraji budou tyto lékárny zažívat nápor pacientů a budou se tvořit fronty. Lékárny však mají svou kapacitu, přesto budeme hledat řešení jak zvýšený nápor v praxi zvládnout a jak bez problémů vyhovět všem,“ dodala Tauberová.
Toto opatření očekává v období únor – prosinec nároky na krajský rozpočet ve výši cca 67 mil. korun. Tyto prostředky jsou hrazeny úsporami běžných výdajů a rezervami připravovaného rozpočtu na rok 2009.

Kateřina Nohavová, tisková mluvčí Pardubického kraje