„Laminátové lavičky jsou pryč a nahradily je nové elegantní a praktické. Doufám, že to není jen dočasné řešení,“ řekla Jana Dvořáková. Nemusí se bát, laminátové posezení v zámecké zahradě je minulostí.

„Jde o rozhodnutí pana kastelána. Lavičky byly součástí nějakého konceptu, ale anglický park patří Národnímu památkovému ústavu a převzal si jej i zpět do své správy. Jejich rozhodnutí respektuji,“ uvedl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Laminátové lavičky byly na park u renesanční památky UNESCO nejen moc moderní, ale podle památkářů také nebezpečné.

„Lavičky jsme skutečně vyměnili, protože jako správci památky a celého areálu musíme řešit vzhled mobiliáře, ale na prvním místě také bezpečnost návštěvníků. Shledal jsem, že řada laviček nebyla vůbec ukotvena. Stalo se dokonce, že se s někým, kdo tam seděl, lavice převrhla. Byli to třeba starší lidé, kteří byli i svátečně oblečeni,“ vysvětlil kastelán zámku Petr Weiss, proč ke změně posezení došlo. A problémů bylo mnohem více.

Ze zámeckého parku v Litomyšli zmizely laminátové lavičky.Ze zámeckého parku v Litomyšli zmizely laminátové lavičky.Zdroj: Deník/Iveta NádvorníkováPodle kastelána už lavičky nevypadaly pěkně, byly špinavé a měly ucpané odtokové drážky, které tak nebyly funkční. „Aby se daly udržovat, musely by se každý den umývat,“ podotkl Weiss.

Laminátové lavičky jsou uschované zatím na zámku a v parku najdou návštěvníci zcela nové. „Jde o litinové lavičky typu Schönbrunn, repliky parkových laviček, které známe z historie,“ sdělil kastelán. Žluté moderní lavičky ale jsou na prvním nádvoří, které patří do majetku města. „Na prvním nádvoří laminátové lavičky zůstanou. Jde o jiný tvar a podle mého soudu se tam i docela hodí,“ zmínil starosta Brýdl.

Lidé poukazují i na laminátové koryto potoku v zámeckém parku. Jeho odstranění ale není na pořadu dne. Naopak zbývá jen posledních pár dní, kdy mohou ještě lidé na nádvoří vidět konstrukci dětského pavilonu, kterou technici rozebírají a postupně ji odvezou do Liberce. Za pět let dostal plac pod pavilonem pořádně zabrat a čeká ho kompletní obnova.

„Terén je v místě udusaný, bude tam plevel, nepořádek, nálety, musí se vyčistit. Plánujeme parkovou úpravu. Vždy to byla součást zámeckého parku, něco tam musí růst a kvést. Nyní řešíme budoucí podobu,“ dodal kastelán Weiss.

Projekt za 400 milionů korun kompletně proměnil díky evropským dotacím zámecké návrší v Litomyšli. Po pěti letech se ale některé věci zase vrací ke starým pořádkům. Dětský pavilon byl od začátku velmi diskutovanou moderní stavbou.

„Otázkou je, jestli byl projekt na začátku vůbec správně nastavený. Já bych ho dal na jiné místo. V Liberci bude žít dál a možná lépe než v Litomyšli,“ řekl při demontáži Zdeněk Hirnšal, jeden z tvůrců konstrukce pavilonu.