Po letech jednání a nevydařených pokusech o rekonstrukci bazénu ve Svitavách je nyní konečně na dosah. „Dokončujeme výběrové řízení na zhotovitele. Příští týden zasedne komise, která posoudí jednotlivé nabídky. Všechny jsou pod vyprojektovanou cenou. Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší nabídkou činí deset milionů korun,“ uvedl Šimek.

Plavecký bazén ve Svitavách byl otevřen v roce 1994 a od té doby neprošel žádnou zásadní opravou. O rekonstrukci a přístavbě bazénu se ve městě mluví od roku 2016.

Výběrové řízení na modernizaci bazénu vypsali ve Svitavách netradičně dvoukolově. Chtěli mít jistotu, že vyberou opravdu zkušenou firmu se zkušenostmi z rekonstrukce a výstavby velkého plaveckého bazénu.

„V první fázi došlo na hodnocení profesní a kvalifikačních předpokladů firem. Tři společnosti následně podaly konkrétní nabídky. Součástí podmínek bylo i posouzení technických listů, které byly součástí zadávací dokumentace. To je u těchto staveb důležité. V momentě, kdy si nezadáme přesně specifikace parametrů jednotlivých výrobků, tak se můžeme na stavbě setkat s velkými problémy,“ vysvětlil svitavský místostarosta Pavel Čížek.

Svitavy opraví za 200 milionů plavecký bazén. Nový se otevře 1. září 2025.
Bazén definitivně bude. Svitavy už hledají firmu pro rekonstrukci za 210 milionů

Projektant hodnotil dlažby, obklady, technologie, aby splnily technické parametry, které město požadovalo. „Pro nás je důležité, že proběhlo hodnocení, co bude případný zhotovitel bazénu dodávat. To bude rozhodující pro kvalitu díla,“ podotkl Čížek.

Nyní komise doporučí vhodnou firmu pro rekonstrukci bazénu a rada města bude mít ve výběru poslední slovo. „Celé řízení směřuje k tomu, že investiční akci zahájíme příští rok v únoru.

Předpokládáme, že do konce prosince pojede klasický provoz bazénu a v lednu dojde na vystěhování, demontáž a v únoru si staveniště převezme firma,“ přiblížil harmonogram prací Šimek. Na obnovu bazénu žádá město o několik dotací. V minulosti padl projekt na zrušené dotaci z Národní sportovní agentury. Nyní sice město s těmito penězi počítá, ale kdyby dotace nedopadla, rekonstrukci to neohrozí. Jestli příspěvek z Národní sportovní agentury město získá, bude jasné ve druhé polovině ledna.

Plavecký bazén ve Svitavách čeká kompletní rekonstrukce. V nové podobě se otevře v září roku 2025.Plavecký bazén ve Svitavách čeká kompletní rekonstrukce. V nové podobě se otevře v září roku 2025.Zdroj: Město Svitavy

„Půjdeme do investice i bez dotací, protože máme našetřené peníze. Na účtu máme okolo 400 milionů korun,“ doplnil Šimek. Finančních zdrojů na opravu by mohly mít Svitavy ještě více než jen sportovní agenturu. „Finišujeme s přípravou žádosti o dotaci na snížení energetické náročnosti budovy. Tady bychom mohli získat minimálně dvacet milionů korun na zateplení,“ řekl starosta.

Současně to vypadá, že město konečně získá zpět peníze uložené v ruské Sberbank, které Svitavám vyplatí Česká spořitelna. „Do konce roku bychom měli mít peníze na účtu. Původně jsme měli jsme ve Sberbank 72 milionů korun, měli jsme zpátky dostat 63 milionů, ale nyní to vypadá, že získáme 69 milionů korun. Zřejmě dosáhneme i na zbývající částku,“ sdělil Šimek.

Svitavy opraví za 200 milionů plavecký bazén. Nový se otevře 1. září 2025.
Svitavy za 200 milionů opraví bazén. V novém si lidé zaplavou v září roku 2025

Součástí rekonstrukce není výstavba parkoviště, ale i s tou město počítá a připravuje další projekt. V březnu má Evropská unie vyhlásit dotační výzvu, kde by Svitavy mohly získat až 85procentní dotaci.

Po rekonstrukci se plavci vrátí do bazénu 1. září 2025. Svitavské školy tak jeden rok přijdou o plavecký výcvik.

Plavecký bazén ve Svitavách byl otevřen v roce 1994 a od té doby neprošel žádnou zásadní opravou. O rekonstrukci a přístavbě bazénu se ve městě mluví od roku 2016. Projekt počítá se dvěma přístavbami, vznikne tu větší vířivka, odpočinková plocha s lehátky. Oprava čeká oba bazény, dětský bazén doplní vodní atrakce, skluzavka chrliče nebo stříkající zvířátka. Doplní ho menší bazén pro nejmenší děti. Stávající tobogán nahradí nový, dlouhý 85 metrů s optickými a zvukovými efekty. Při rekonstrukci bude navíc nainstalován bezpečnostní počítačový systém, který detekuje potenciální tonutí. K odpočinku lidé využijí dvě parní kabiny, solnou a bylinnou parní lázeň.