Oprava silnice I/35 od Gajeru na Hřebeč začne ještě letos. Vedle frekventovaného hlavního tahu však už začala výstavba dálnice D35 v úseku Janov – Opatovec, který má být hotový za dva roky. I tak je ale rekonstrukce jedničky nutná.

„Komunikace I/35 je zatížena vysokou intenzitou dopravy ve směru západ – východ České republiky. Úsek silnice I/35 od města Svitavy po tunel Hřebeč je projektově připravený od roku 2020 a realizace opravy komunikace je neodkladná z důvodu poruch na vozovce,“ uvedla Petra Drkulová z pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Psali jsme:

Křižovatku Spáleniště u Svitav čekají výrazné změny.
Sedmnáct nehod. Hazard na Spáleništi u Svitav skončí, vznikne tu kruhový objezd

Celá dálnice D35 až do Mohelnice má být hotová až v roce 2029. Podle sčítání dopravy tímto úsekem projede denně 11 až 20 tisíc aut.

Během oprav dojde k obnově povrchu, sanaci podkladních vrstev, obnově nezpevněných krajnic, výměně svodidel nebo dopravního značení. Součástí akce je také vybudování dočasné okružní křižovatky u Koclířova z plastových obrubníků „lego“, a to včetně veřejného osvětlení. Při průjezdu křižovatku bude také snížena rychlost. Jedná se o křižovatku tzv. Spáleniště, se silnicí I/34 na Svitavy, kde denně projede přes 17 tisíc aut a je tu velké množství nehod.

Letecký pohled na křižovatku SpáleništěLetecký pohled na křižovatku SpáleništěZdroj: mapy.cz

„Křižovatka Koclířov je nebezpečná z důvodu odbočení doleva a přejíždění napříč,“ uvedli experti z ŘSD v zadávací dokumentaci. Místo je z některých směrů nepřehledné a hlavně přejetí pětatřicítky z Koclířova na Svitavy je někdy hazard. „Na Spáleništi vznikne ‚lego‘ kruhový objezd. Projekt je hotový a Pardubický kraj chystá změnu. Osobně jsem přesvědčený, že tam bylo dost nehod a přál bych si tam úpravu,“ podotkl svitavský starosta David Šimek.

Frekventovaná křižovatka u Koclířova. Zatímco výjezd od Svitav je bez problémů, od Koclířova je velmi nebezpečný.
Nebezpečné křižovatky: Spáleniště, hazard na I/35

Kruhový objezd bude postavený ze stavebnicového systému a prozatím půjde o provizorní opatření. „Po nějaké době provozu zhodnotíme stav a bezpečnost a buď se kruhový objezd zruší, nebo se přebuduje na trvalou stavbu,“ vysvětlila Marta Holická, vedoucí provozního úseku pardubické pobočky ŘSD.

Na Spáleništi se podle statistik Centra dopravního výzkumu stalo za posledních pět let sedmnáct dopravních nehod. Při nich se zranilo šestnáct lidí. A hlavní příčina? Nedání přednosti v jízdě. „Je to nebezpečná křižovatka. V minulosti se tam staly tři dopravní nehody se čtyřmi usmrcenými osobami,“ dodala policejní mluvčí Markéta Janovská.

Podle webu Ředitelství silnic a dálnic počítá se zahájením oprav ještě letos a s dokončením v příštím roce.

Oprava silnic v Pardubickém kraji.Oprava silnic v Pardubickém kraji.Zdroj: ŘSD