VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Končí třetí rok plánu prevence kriminality ve Svitavách

Svitavy – Už třetím rokem je ve Svitavách v běhu strategie bezpečnosti a prevence kriminality. Autoři tohoto plánu, který potrvá až do příštího roku, si v roce 2012 položili několik cílů.

26.11.2015
SDÍLEJ:

Prevence kriminality ve Svitavách.Foto: Archiv města

Svitavy podle nich mají například být městem bezpečným pro občany i návštěvníky, městem, kde bezpečnost a prevence je věcí všech jeho občanů. Mají mít důvěryhodnou, otevřenou a profesionální policii, která napomůže k minimalizaci podmínek pro vznik sociálních deviací. 
Ke splnění těchto cílů jsou letos v běhu tři velké programy. Jsou to Mentorská asistence, Drž se na uzdě a Cesta.
Cílem prvního programu nazvaného Drž se na uzdě je dosažení lepších sociálních dovedností u dětí, jejichž chování lze označit termíny predelikventní a maladaptivní.
Podle Ericha Stündla, koordinátora prevence kriminality, ale nejde o zadržování a bránění dítěti v činnosti, jde spíš o vytváření nebo upevňování základních dovedností. Dítě by mělo poznat, kde jsou meze, mělo by se naučit dodržovat určitá dlouhodobě stanovená pravidla. Projekt podle jeho autorů vede děti k přátelství, sounáležitosti, respektu i k rozvoji zručnosti a tvořivosti. Do podzimního programu je celkem dvanáct dětí. „Osvědčilo se nám nastavit jasné hranice a učit děti reflektovat svoje chování. Mezi dětmi vznikly pevné přátelské vazby. Věříme, že budou trvat," přeje si Zuzana Mohelníková, jedna z vedoucích programu.
V říjnu začal druhý projekt, Mentorská asistence pro školní rok 2015/2016. „V prostorách bývalé internetové kavárny vedle knihovny se v průběhu celého týdne od 14 do 17 hodin setkává zhruba 40 mentorů se žáky a žákyněmi 2. až 6. ročníků základních škol ze Svitav i okolí. Žáci se pod dohledem studentů – mentorů připravují dvakrát týdně po dobu jedné hodiny na vyučování," popsal podrobnosti o programu Erich Stündl. Díky tomuto programu údajně dochází ke zlepšení až u tří třetin dětí.
Třetím projektem je výcvik pro děti s projevy maladaptivního chování s názvem Cesta. Ten pro první skupinu dětí proběhl od dubna do června pod vedením Střediska výchovné péče Svitavska – Alfa. Začátkem října byl zahájen podzimní běh tohoto programu. Jedná se o tříměsíční výcvik pro děti do patnácti let ze Svitav a správního obvodu. Je určen dětem, které mají vážné potíže s chováním a hůře se přizúůsobují svému okolí.
Program se skládá z několika činností. Je jím třeba rozvoj morálního a právního vědomí. Díky němu se děti naučí vnímat hranice, pravidla a zákony, dozvědí se, proč zákony fungují, k čemu slouží, proč je nutné je dodržovat. Na konci této části by měly roumět důsledkům při porušení právních norem.
Další část je praktická. Děti si vyzkoušejí několik pracovních činností, jako je třeba kovář, řezbář nebo kameník.
Poslední část tohoto programu je nazvána Sociální dovednosti a kompetence a jde o osvojení si komunikačních, sociálních a pracovních dovedností a porozumění mezilidským vztahům.

Autor: Kateřina Dufková

26.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SVATEBNÍ VELETRH na zámeckém návrší přilákal do Litomyšle stovky návštěvníků.
21

OBRAZEM: Svatební veletrh v Litomyšli

Ilustrační foto.

VPS Novabrik proti Šakalům o postup na finálový turnaj

Na pětatřicítce mezi Hradcem a Svitavami vloni zahynulo devět lidí

Svitavsko - Množství tragických následků dopravních nehod rok od roku klesá. V Pardubickém kraji vloni na silnicích zemřelo 30 lidí.

Hleďme. Spící litomyšlský tygr se probudil

Svitavsko /KRAJSKÝ PŘEBOR/ – Hokejisté ze Smetanova města ukončili sérii slabých výkonů a vyšlápli si na Světlou. Jejich šance na to, že si zahrají ve čtvrtfinále, tak jsou znovu reálné.

Smrtící silnice: Víc lidí zabijí řidiči osobáků než kamioňáci

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Deník zanalyzoval všechny smrtelné nehody, při nichž loni zemřelo 502 lidí. Nejčastější příčina? Řidiči jeli příliš rychle, nevěnovali se řízení či vjeli do protisměru.

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>