Malý Vašík prodělal dětskou obrnu. Jeho alespoň částečné uzdravení a fungování v normálním životě vyžaduje drahou léčbu, kterou si jeho rodina nemůže dovolit. Příběh malého kluka z Poličska je tak silný, že spojuje společnost, firmy a dokonce i muzikanty k tomu, aby dohromady pomohli dobré věci.

Proto se chystá už druhý díl benefice nazvané Koncert pro Vašíka. Vašík se narodil předčasně už ve třicátém druhém týdnu těhotenství. Během porodu došlo k závažným komplikacím, které zapříčinily krvácení do mozku a následné prodělání dětské mozkové obrny. „Jeho tatínek byl naším spolužákem na škole a potížích tohoto druhu zprvu nechtěl mluvit. Jenže potom jsem četla jeden článek o jejich nešťastné události a problémech s finanční dostupní léčby," vypráví jedna z pořadatelek Jaroslava Praxová, jakým způsobem se poprvé setkala s příběhem rodiny a jejich syna.

Náročná léčba

Vašík vyžaduje neustálou péči a kromě toho za léčbou, která přináší výsledky, musí s tátou dojíždět až na Slovensko. „S kamarádkami z centra MaTami přemýšleli, jakým způsobem by mohly co nejlépe pomoci rodině s finanční zátěží. Proto jsem oslovila ještě kamaráda Honzu Hradeckého, který umí jednat s kapelami a pořádat akce. A na světě byl koncert," přibližuje Praxová, jak vznikl už minulý a premiérový ročník benefice.

Hradeckému už jen stačilo zvednout telefon, oslovit několik kapel, které po vyslechnutí příběhu Vašíka a tématu okolo benefice okamžitě kývly. Čtyři kapely proto už vloni neváhaly, aby přijely pomoci a podpořili smělý záměr organizátorů vybrat tisíce korun. „Tenkrát jsme vydělali třicet sedm tisíc korun. Na malé město to není vůbec malá částka. Vstupné bylo sto korun, ale přesto přišla velká spousta lidí," váží si dodnes solidarity obyvatel i kapel další z organizátorů Lenka Kunčíková.

„Peníze pomohly k tomu, aby Vašík absolvoval rehabilitační pobyt ve speciálním centru, kde mu umožní cvičení motoriky na speciálním přístroji. Je to taková složitá klec se spoustou lan na pružinách. Napínání lan nutí jeho svalstvo, aby pracovalo. Všechno je přizpůsobené jeho váze i svalům. Pracují s ním pak dva až tři terapeuti a každý se stará o něco jiného," vysvětluje, jaká cvičení pomáhají Vašíka, aby mohl v budoucnosti žít alespoň částečně normální život. Na pobyt s ním však musejí vyrazit i rodiče. Právě proto je léčba tak ekonomicky náročná a pojišťovna ji zatím nehradí. První ročník benefice však z velké části přispěl pokrýt náklady.

Kapely volají samy

Úspěch tehdy nastal především proto, že lidé přicházeli za kapelami, které většinou znali. Kromě toho pomohla i spontánní aukce oblíbené končící poličské skupiny Nasaďte ski.

Její frontman Jan Záloha tu vydražil svůj charakteristický klobouk, v němž hrával na každém koncertu. Kromě toho přispívaly i samotné kapely. „Svou roli tenkrát možná sehrál i termín. Benefici jsme uspořádali v předvánočním čase. Pomohli i kamarádi ," zamýšlela se Lenka Kunčíková. Letos má trojice Praxová, Kunčíková a Hradecký ještě smělejší plán. Byli by rádi, kdyby bohulibý záměr přilákal tak velké publikum, které by pomohlo vybrat přes čtyřicet tisíc korun.

První ročník se mimo jiné povedl natolik, že už letos stály v jiné pozici. Telefon jim drnčel co chvíli s nabídkami kapel . „Skupiny se skutečně hlásily samy a dokonce už to bylo tak, že jsme je museli odmítat. Bylo jich tolik, že bychom benefici museli uspořádat na dva dny," dodává Lenka Kunčíková.

Letos organizátoři stejně jako vloni pozvali talentovanou kapelu W.x.P. ze Sebranic. Náctiletí kluci si zahráli už na brněnském Majálesu, vystoupili také na populárním menším festivalu JamRock. K nim se přidají muzikanti veteráni z formace Třetí zuby. Program doplní také další regionální skupiny Dědovy blechy a Inst 60. „Máme pro posluchače dobré muziky ještě další překvapení. Jen pro příležitost koncertu se dá znovu dohromady kapela Nasaďte ski, která nás požádala, zda by mohla vystoupit. Nebudu prozrazovat, v jakém složení se na pódiu objeví," dodává Jan Hradecký. Překonají loňský rekord a získají ještě víc peněz? Přijďte za dobrou hudbou a spojit se za lepší život malého kluka, který potřebuje vaši pomoc.