"Dosavadní klidný průběh programu v Litomyšli narušily dvě osoby, které se těsně před koncertem připoutaly k pódiu. Policisté je odpoutali a oba muže převezli na služebnu za účelem podání vysvětlení," uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská. Na transparentu měli aktivisté nápis: Zastavme fosilní šílenství a solární tunel, a to v češtině i angličtině. Navíc volali, že jde o přežití, že podle vědců má lidstvo jen tři roky.

Zámek byl přitom celý den přísně střežen policisty, ale muži neměli problém se dovnitř dostat. "Oba muži měli platné vstupenky na koncert festivalu Smetanova Litomyšl," dodala Janovská. K pódiu se přivázali těsně před koncertem plastovými pásky za krk k zábradlí. Policisté muže středního věku zadrželi a odvedli ze zámku, odkud je převezli k výslechu na obvodní oddělení policie v Litomyšli. Právní kvalifikace bude podle mluvčí policie stanovena po výslechu.

Aktivisté ale večer podle policie odmítli vypovídat. Následovat tak budou výslechy svědků. "Využili svého práva a odmítli vypovídat. Budeme vyslýchat svědky, pořadatele a zhlédneme záznamy. Poté rozhodneme o právní kvalifikaci," informovala v sobotu ráno Janovská.