V některých obcích lidé s napětím očekávají, jak letošní komunální volby dopadnou. Na mnoha místech si přejí změnu. Ta největší zřejmě nastane ve Svitavách, kde současný starosta Jiří Brýdl (KDU-ČSL) končí a odchází do penze. Horkým favoritem na post starosty je ředitel základní školy Sokolovská David Šimek (Sdružení pro město Svitavy). „Jdeme do voleb proto, abychom mohli pokračovat a dokončit práci, kterou jsme začali. Jsem rád Svitavákem a rád pracuji pro město,“ uvedl David Šimek. Kdyby se stal starostou nebo získal nějakou jinou pozici na radnici, pak by musel učitelskou kariéru na několik let odložit. I když jak říká, učí hrozně rád.

Ve městě ovšem není tajemstvím, že by se v čele Svitav rád viděl také současný místostarosta Jaroslav Klodner (ODS). Do voleb chce ve Svitavách promluvit rovněž nové sdružení Naše Svitavy. Podle jednoho z členů, svitavského podnikatele Miroslava Sedláka, občan i volič žádá změnu. „Nové tváře jsou žádoucí a čas pro změnu přišel také do Svitav. Nejsem jen Svitavanem, který zde má pouze trvalý pobyt. Snažím se komunikovat a pracovat především ve prospěch místních občanů. Ti nesmí mít pocit, že se jedná o nich a bez nich,“ podotkl Miroslav Sedlák. Každý z kandidátů nového sdružení má podle něho, co nabídnout.

Patrioti

O zastupitelská křesla se ve Svitavách bude v říjnu ucházet také strana TOP 09 v čele s veterinárním lékařem Lubomírem Horákem. Členové chtějí ukázat občanům, že pod hlavičkou nové strany se skrývá také nové nadšení a síla pro řešení problémů města.

Zajímavé volby budou jistě také v sousední Litomyšli, kde do hry o pozice na radnici vstupují dvě nové strany. Jednou z nich je Litomyšlský patriot. Jde o občanské sdružení, které se před časem dalo dohromady, aby podnikatelé společně řešili problémy v centru města. Sdružení je známé díky své velké kritice vůči radnici a hodlají změnit především komunikaci občanů s radnicí. Lídrem jejich kandidátky je majitel vinotéky Radek Pulkrábek. Právě s nimi se ve svém prvním volebním období „utkal“ starosta Michal Kortyš (ODS). Boj nevzdává a kandiduje i letos.

Ve městě se ale zformovala ještě další strana nazvaná Generace 89. Kandidátku vede Petra Benešová, vedoucí místního rodinného centra. Do hry o křesla na radnici zasáhne i TOP 09, kterou vede Vojtěch Stříteský.

Volby do parlamentu zamíchaly kartami v Poličce a Městečku Trnávka. Starosta Poličky Jaroslav Martinů sice nebyl na kandidátce ODS na prvním místě, ale preferenční hlasy ho vyšvihly do poslanecké sněmovny. S tím nepočítal. Přesto i do komunálních voleb kandiduje jako jednička ODS. Zatím však nechce předjímat. „Nechci činit žádná silácká prohlášení,“ sdělil Jaroslav Martinů. Tvrdí, že vše ukáží až volby a shoda s koaličními partnery. Jak by po případném volebním úspěchu ODS vedení města vypadalo, nechtěl starosta v současné době komentovat. Podle něho by to nebylo fér k ostatním účastníkům voleb a koaličním partnerům. Pokud by se Jaroslav Martinů stal znovu starostou, nechtěl by pobírat plat. Dvě mzdy by považoval za nemorální. Svůj plat by raději než na charitativní účely nechal městu Polička.

Starostou už ne

V Městečku Trnávka současný starosta a poslanec Václav Neubauer (ČSSD) sice kandiduje, ale o post starosty usilovat nebude. Je ale připraven pomoci svojí prací jako řadový zastupitel. Má dva horké kandidáty na starostu, ale zatím nechce nic bližšího sdělit. „Kandiduji, ale ne na pozici starosty. Pokud bych se do zastupitelstva dostal, bylo by to velmi obtížné skloubit s prací poslance, ale rád pomohu. Na vesnici je to jiné než ve městě, navíc máme třináct integrovaných obcí. A také si myslím, že po pěti volebních obdobích je už změna žádoucí,“ řekl Václav Neubauer.

Změna?

Dvacet let stojí v čele největší vesnice ve svitavském okrese, Dolního Újezdu, i Josef Kladivo (Sdružení US, NK). Obyvatelé hledí ke komunálním volbám s očekáváním. Mlčení současného starosty, Josefa Kladiva vzbuzuje otázky. Současný starosta odmítl své pozice a očekávání od voleb jakkoliv komentovat. Nepřál si ani, aby se jeho jméno v této souvislosti objevilo v novinách. Údajně ale o obhájení pozice usilovat nebude.

I v Moravské Třebové bude situace zajímavá. Současný starosta Josef Ošťádal (ODS) neuspěl ve volbách do parlamentu. Bude znovu usilovat o post starosty. „Jsem na prvním místě kandidátky ODS, ale letos to bude asi více stran a volby budou zajímavé,“ uvedl Josef Ošťádal. Silným protikandidátem je současný místostarosta Václav Mačát z ČSSD. Pokud Ošťádal neuspěje a nedostane se na radnici, i s touto variantou počítá, vrátí se do firmy, kde pracoval před nástupem na úřad.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU