Litomyšl se rozhodla nahradit stávající barevné kontejnery na tříděný odpad jednotnými šedými, odlišené jen symbolickou barevnou obrubou. Mají splývat s asfaltem či dlažbou. Během šesti let radnice vymění všech 250 barevných kontejnerů ve městě. Logicky začne centrem města.

Pastelově křiklavé ztvárnění popelnic na tříděný odpad působí skutečně jak omalovánky pro analfabety. Zvláště historickému centru, a to nejen Litomyšle, nedělají hezkou vizitku. Umělou barevností vypadají jak supermarkety s odpadky, nelahodí oku a popírají genia loci. Víc než cokoliv jiného nevábně však poutají pozornost i na městských perifériích a na vesnicích.

Je navíc symbolické, že k tomuto kroku se odhodlalo město, jehož obyvatelé patří v republice k nejlepším, co se týče třídění odpadů. Vloni Litomyšl vyhrála celorepublikovou soutěž O křišťálovou popelnici, oceňující podíl tříděného odpadu. I z tohoto pohledu se zdají být liché obavy, že si lidé začnou šedivé kontejnery poté, co se budou lišit jen barevnými symboly, plést. Kdo chce třídit, bude i nadále, kdo nechce, nepomůžou mu ani sebebarevnější kontejnery přistavené hned před dveřmi.

Firmě Eko-kom, která má třídění odpadu v Česku na starosti, se výměna kontejnerů, bůh ví, proč, nepozdává. Ale radnice si zaslouží v letité práci s detaily, jež utvářejí celek, uznání. Stejně, jako když před lety vyměnila unifikované telefonní budky na náměstí za vlastní.