Každý, kdo zavítá do lesů mezi Borem u Skutče, Zderazí a Novými Hrady, nalezne kromě klidu a lesního ticha i skálu Kolumbovo vejce, které je vždy na Velikonoce ozdobené. Vloni připomínalo 30 let Česka, letos skládá hold Bedřichu Smetanovi.

"Mohli bychom se dohadovat, jestli větší reklamu dělají naší zemi ve světě sportovci, krásné ženy nebo politici. Za nás jsou to hudební skladatelé, a proto letos vznikl hold tomu, který se narodil na litomyšlském zámku jen 20 kilometrů odtud. Kolumbovo vejce dostalo krásnou obří mašli, která je z bílé látky s potiskem notových osnov. Po obvodu vejce jsou na mašli dopsány názvy všech devíti Smetanových oper i šesti symfonických básní inspirovaných českou historií, legendami a krajinou," popsal letošní ozdobu Jiří Sehnal z agentury Boží mlýny.

Kolumbovo vejce na Zelený čtvrtek tradičně změnilo vizáž. Inspirací byl opět John Lennon.
OBRAZEM: Happening ve skalách. Na Kolumbově vejci září obří červené srdce

Zkuste si vzpomenout, kolik nevýznamnějších Smetanových děl znáte. "Při obejití skalního útvaru si můžete svoji paměť zkontrolovat, zda vám mezi hudební díla Bedřicha Smetany nevtančila ubohá Rusalka bledá nebo nevběhla liška Bystrouška," podotkl Sehnal.

A ještě jedna perlička, kterou se agentura inspirovala. "Věděli jste, že tzv. houbový motiv v symfonické básni Z českých luhů a hájů je inspirován vzpomínkami na procházky mladého Smetany po lesích v okolí Toulovcových maštalí," upozornil Sehnal.

Kolumbovo vejce je jako obvykle ozdobené od Zeleného čtvrtku až do poledne Velikonočního pondělí.

Mohlo by vás zaujmout: Začal tendr na dálnici D35 kolem Litomyšle. Hotová bude za tři roky

Zdroj: ŘSD