Staronová koalice ve vedení kraje je po volbách sebevědomější než dřív. Před středečním jednáním s opozicí dala jasně najevo, s kým je ochotná spolupracovat víc – s Piráty - a s kým méně – s hnutím ANO. A lídr hnutí ANO Martin Kolovratník ostrý tón hejtmanovi Martinu Netolickému vrchovatou měrou vrátil.

„Kritizovali dva až tři výrazné prvky, které jsme měli v kampani, ale mnoho dalších bodů úplně vynechali,“ reagoval Kolovratník na kritiku populisticky vedené kampaně, v níž sliboval voličům elektrokola, příspěvky na dovolenou a další.

Společně s premiérem Babišem například také tvrdili, že zmodernizovali více nemocnic, než vůbec v kraji i v Česku existuje.

Kolovratník se i hájil, že své návrhy měl ekonomicky podložené a že se již osvědčily v jiných krajích. Vložené peníze se prý například vrátily z festivalu Smetanova Litomyšl.

A na slova Netolického, že Kolovratníkovy sliby považuje za trapné, reagoval slovy, že se cítí „lidsky zaskočen, když si v únoru slíbili vyvarovat se osobních útoků“.

„To vypadá, jakoby Netolický vykopal válečnou sekeru. Dobře, budu se podle toho chovat,“ dodal Kolovratník.

Nutno však podotknout, že právě Kolovratníkova kampaň byla velmi útočná, postavená na kritice dosavadního fungování kraje a spojená s výzvou „změňte krajskou vládu.“ Naproti tomu kampaň stran koalice se proti hnutí ANO příliš nevymezovala.

René Živný
Radní René Živný ve vedení kraje končí

Hejtman se kloní více ke spolupráci s Piráty i proto, že podle něj jsou demokratickou stranou s demokratickou strukturou, což podle něj u ANO neplatí. To Kolovratník označil za urážku řadových členů hnutí i zastupitelů.

Kolovratníkovi se nelíbí ani skutečnost, že koalice chce z 12 výborů a komisí přenechat opozici vedení jen dvou z nich. V zastupitelských sborech je však dominance koalice ve výborech běžná s tím, že opozici se nechávají výbory kontrolní a finanční. Z kuloárních informací je zřejmé, že kontrolní výbor skutečně koalice předá opozici, místo finančního jí však nabídne uvažovaný výbor pro IT a e-government. Ten se nabízí jako ideální pro Piráty, kteří by o něj navíc měli eminentní zájem.

„To by však byla práce na plný úvazek, pokud to s elektronizací krajské správy myslíme vážně,“ uvedl lídr Pirátů Daniel Lebduška.

Sám přitom podobně jako někteří další lídři kritizuje vysoké odměny uvolněným předsedům finančního a kontrolního výboru, jež činí 90 tisíc měsíčně. „Je to jen o objemu práce. V digitalizaci je kraj na počátku a tuto záležitost nelze dělat po odpolednách,“ vysvětluje Pirát.

Smířlivě však reagoval na vysvětlení koalice, proč Piráty nepřizvala do krajské vlády. „Nechtěli ze čtyřkoalice dělat pětikoalici, dál ji drobit, což chápu. Sám bych jednal stejně,“ uzavřel Lebduška.