„Celá Litomyšl totální kolaps, kdo nemusí, ať tudy nejezdí,“ varují řidiči od pondělního rána. Po osmé hodině se kolona aut táhne k Litomyšli skoro až od Janova. Odpoledne přichází druhá dopravní špička, řidiči v koloně nadávají. „Osobáky sem mají zákaz a stejně tudy jezdí, pak jsou tady kolony,“ rozčiluje se šofér kamionu Pavel Kovář.

S kolonami musí řidiči v Litomyšli počítat až do 19. června. Přesně tak dlouho bude stavba kruhového objezdu u budoucí prodejny Lidl trvat.

Řidiči evidentně přehlédli zákazovou značku, nebo ji viděli a nechce se jim na objízdnou trasu. „Dal bych jim všem pokuty,“ říká rozčileně muž, který pozoruje dění na silnici od benzinky.

S kolonami musí řidiči v Litomyšli počítat až do 19. června. Přesně tak dlouho bude stavba kruhového objezdu u budoucí prodejny Lidl trvat.

Psali jsme již:

Na silnici I/35 roste nový kruhový objezd u budoucího supermarketu Lidl.
Litomyšl a jejích šest kruháčů. Zklidní dopravu ve městě? To zatím neví ani ŘSD

„Od 23. května do 19. června naplánována další etapa prací. Při ní se počítá s uzavřením levé části silnice I/35 ve směru od centra města na Vysoké Mýto, a tedy i odbočovacího pruhu do Nedošína a k čerpací stanici. Komunikace bude průjezdná pouze pro dopravní obsluhu Nedošína a Saint-Gobain Adfors,“ informuje mluvčí města Michele Vojáček.

Řidiči osobních aut projíždějící městem musí na objízdné trasy, zatímco šoféři nákladních aut budou jezdit po první části kruhového objezdu. „Provoz řídí přenosná světelná signalizace a pracovníci stavby,“ podotýká starosta Daniel Brýdl. Pro osobní dopravu na trase Litomyšl-Vysoké Mýto je stanovena objízdná trasa ve směru kruhový objezd u Daliboru, přes Lány a pak zpět na silnici I/35.

Stavba kruhového objezdu na I/35 v Litomyšli u budoucího Lidlu komplikuje dopravu.Stavba kruhového objezdu na I/35 v Litomyšli u budoucího Lidlu komplikuje dopravu.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Ve směru od Vysokého Mýta mají osobní auta jet Cerekvici nad Loučnou, Nová Sídla, Sedliště, Morašice, Višňáry a u viaduktu na ulici T. G. Masaryka v Litomyšli se vrátí na hlavní silnici.

Tím ale komplikace v Litomyšli nekončí protože hned 20. června začne další etapa stavby kruhového objezdu a ta potrvá až do 3. července.

Ilustrační foto
Litomyšl chce kruhový objezd u průmyslové zóny

„Bude úplně uzavřen levý pruh a lidé do Nedošína a na Vertex budou jezdit přes čerpací stanici,“ dodává Brýdl. Velká zátěž čeká městskou část Lány. I na to se město připravilo a přesunulo sem ze Zahájské ulice úsekové měření rychlosti. Litomyšl tak čekají týdny kolon.

„Dopravní komplikace nás mrzí, ale je třeba kruhovou křižovatku dokončit, jinak by nemohla nová provozovna Lidlu vzniknout. Nemáme žádné páky jak ovlivnit termín nebo rozsah prací. To je záležitost kraje a investora. Oslovíme ale policii, aby v této lokalitě častěji kontrolovala bezpečnost na silnicích a dodržování pravidel,“ uzavírá starosta.

Náročné týdny čekají nejen řidiče, ale taky obyvatele místní části Nedošín. Stavba totiž omezí i provoz městské hromadné dopravy, která nebude do 3. července obsluhovat zastávky v dotčené lokalitě. Lidé z Nedošína jsou odkázáni na vlakové a autobusové spoje zastavující na I/35.