Za pult nebo do manažerské židle

„Jsem vyučená prodavačka a mám tu práci ráda, dřina mi nevadí. Líbí se mi, že jsem ve styku s lidmi, ráda jim poradím, když neví, co koupit nebo co uvařit, prohodím s nimi pár slov. Většinu svých zákazníků znám jménem,“ chválí si svou práci Marie. Jenže pohled na pásku bývá velmi smutný, zejména když z médií slyší o průměrné mzdě v Česku a také o dalším zdražování. „Je pravda, že kvůli penězům jsem už v minulosti uvažovala o tom, že tuto profesi opustím. Několik let jsem vykonávala manažerskou funkci v supermarketu, tam jsem byla samozřejmě placena jinak. Jenže radost z práce se nějak vytratila, zůstaly jen problémy a nervy na pochodu a z toho následně i zdravotní potíže, a tak jsem nakonec podala výpověď a dobrovolně jsem se vrátila za pult. Byla to moje volba, tak si teď nemůžu stěžovat,“ svěřuje se Marie.

V Pardubicích by Marie pravděpodobně dostala za stejnou práci o dva, možná i tři tisíce víc. Jenže když si spočítá náklady na dopravu a čas strávený v autobuse, dojíždění se jí nevyplatí. „Denně bych za cestu autobusem tam a zpět zaplatila 56 korun. A v sobotu bych se možná do práce nedostala vůbec, protože to skoro nic nejezdí a já nemám řidičský průkaz, muž by mě musel vozit a to už se opravdu nevyplatí,“ uzavřela Marie.

Prodavačka masa a uzenin není v Pardubickém kraji rozhodně jediná, kdo na průměrnou mzdu udávanou pro region ve výši 19 757 koruny, nedosáhne.

Nižší částku na své výplatnici v kolonce hrubá mzda většinou nacházejí i jiné profese – třeba učitelky v mateřských školách nebo zdravotní sestry. „Sestra na standardním oddělení větší nemocnice může mít měsíčně patnáct tisíc korun čistého. V malých nemocnicích je to však někdy i méně,“ svěřila se svitavskému deníku zdravotní sestra. Své celé jméno si nepřála zveřejnit.

Sedmdesát čtyři tisíc měsíčně

A kdo naopak na prům ěrnou mzdu bez problémů dosáhne? Ředitelé a manažeři velkých firem své příjmy tají. Ale třeba u politiků jsou veřejné. Měsíční odměna hejtmana kraje, která vychází z nařízení vlády, činí v hrubém 74 270 korun, náměstek hejtmana si přijde na 67 430 korun a člen krajské rady na 54 200 korun.

PAVLÍNA ROZTOČILOVÁ