VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koledníci s kasičkami zazvoní i u vašich dveří

Svitavy – Tři králové, Kašpar, Melichar a Baltazar jsou již dvanáct let symbolem sbírky, která probíhá na začátku ledna v celé republice.

4.1.2012
SDÍLEJ:

Tři králové. Skupinky zpívají nebo povídají o Třech králích, všichni mají svěcenou křídu na požehnání domu, cukříky jako symbol bílého zlata a zapečetěnou pokladničku, do které můžete přispět.Foto: Deník

Koledníci se zapečetěnými kasičkami vyrazili ve Svitavách a přilehlých obcí již v pondělí po slavnostní mši. Do ulic Svitav vyšlo čtyřicet skupin a stejný počet koledníků chodí i v okolních obcích. Charita Svitavy využije osmapadesát procent z výtěžku sbírky. „Větší část bychom chtěli dát na pořízení osobního vozu pro pečovatelskou službu, kterou poskytujeme ve Svitavách i okolních obcích každý den a také o víkendech,“ řekla ředitelka charity Blanka Homolová. Druhá část peněz, které koledníci vyberou, použijí na pomoc rodinám s dětmi v sociální nouzi.

Sbírka vyvrcholí Tříkrálovým průvodem s koňmi. Ten dorazí v neděli o půl páté na svitavské náměstí. Odtud poputuje do „červeného“ kostela sv. Josefa, kde bude připravený program.

Pomoc rodinám

Dobrovolníci vyjdou také do ulic v Litomyšli a okolních vesnicích, a to v sobotu sedmého ledna. Jen v Litomyšli bude chodit devětadvacet skupinek koledníků. Dalších sedmačtyřicet jich bude koledovat v obcích. Za vybrané peníze vloni zakoupili nový automobil pro středisko charitní ošetřovatelské služby. I výtěžek z letošní sbírky poslouží tomuto centru. „Půjde na opravu schodiště a vstupních prostor do střediska. Vstup je ve velmi špatném stavebnětechnickém stavu a pro zajištění bezpečnosti jak pro zdravotní sestry, tak pro klienty. Je nutná jeho oprava. Část peněz je určena na podporu vzdělání nebo volnočasových aktivit dětí ze sociálně slabých rodin,“ uvedla Lucie Šteflová z Farní charity Litomyšl. Přibližně desetina výnosu sbírky směřuje na humanitární pomoc do zahraničí. Pro všechny koledníky a příznivce sbírky je připraven na sobotu 14. ledna od 16 hodin Tříkrálový podvečer. Děti se mohou těšit na pohádku a kouzelnické vystoupení.

Letos vychází svátek Tří králů na pátek a ten den vyrazí do ulic na Moravskotřebovsku a Jevíčsku na dvě stě dobrovolníků. Ti budou koledovat až do neděle. Z peněz, které vyberou, by pracovníci Oblastní charity v Moravské Třebové chtěli rozšířit další služby, nakoupit kompenzační pomůcky a pomoci sociálně slabým rodinám. Podle ředitelky Ludmily Dostálové chtějí opravit a využívat další místnosti v budově ve Svitavské ulici. Objekt patří městu, čekají proto na schválení. Právě tady by rádi zřídili „svíčkařskou“ dílnu, obchůdek a klubovnu.

V sobotu 14. ledna od patnácti do půl páté si mohou koledníci zabruslit na stadionu v Moravské Třebové. Pracovníci charity jim poděkují a čeká je také odměna.

Tříkrálová sbírka proběhne tuto sobotu i v Poličce. Koledníci budou chodit ještě v dalších šestadvaceti obcích až do 15. ledna. Skupinky koledníků se nyní teprve tvoří. Celkem se sbírky zúčastní 140 vedoucích a přibližně čtyři sta dvacet koledníků různého věku. V Poličce vyrazí průvod od hradeb za budovou charity v sobotu v devět hodin, projde na náměstí za zvuku fanfár a dojde až k faře. Farář Miloslav Brhel koledníkům požehná. Průvod pak bude pokračovat přes náměstí k domu s pečovatelskou službou, na jehož nádvoří se Tři králové jedoucí koňmo pokloní Ježíškovi v živém betlému.
„Letos budeme vybírat na poslední spořící částku na pořízení devítimístného svozového auta pro osoby s mentálním postižením – klienty AC dílen a denního stacionáře v Poličce. Část výtěžku věnujeme také na přímou finanční pomoc v regionu a rovněž na papežská misijní díla,“ informovala koordinátorka sbírky Štěpánka Dvořáková z poličské charity.

Na svozové auto si odkládali už ze sbírek z roku 2010 a 2011. Vůz je objednán a do provozu bude slavnostně uveden letos v červnu k 20. výročí založení charity.

Autor:

4.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jeviště je nachystáno pro sportovní šlechtu

Videosouhrn Deníku – 20.–21. ledna 2018

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Důležitý skalp. Tuři v koncovce urvali vítězství

Svitavy /KOOPERATIVA NBL/ – Skupina A1 se znovu přiblížila. V našlapaném pořadí nejvyšší soutěže má sobotní svitavská výhra mimořádně vysokou cenu. Dramativkou bitvu rozsekli Dekstone Tuři v samotném závěru.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Svitavy - Díky vstřícnosti svitavské porodnice vám na našich stránkách pravidelně přinášíme fotografie nově narozených miminek.

Vytvořili jsme tým, který táhne za jeden provaz

Svitavy /ROZHOVOR/ – Šéf okresního fotbalu okomentoval dění na nedávné Valné hromadě FAČR a svůj první rok ve funkci předsedy Výkonného výboru OFS.

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>