LUKÁŠ ZRŮST,

dramaturg Divadelního klubu v Poličce

Ještě jsem neměl možnost seznámit se s případnými kandidáty. Tím pádem nemohu zcela jasně odpovědět na první část vaší otázky. Sám jsem o nikom dosud neuvažoval. Pokud bych se měl zamyslet nad charakteristikou takového člověka, zřejmě by to měla být vyzrálá a většinou společnosti uznávaná osoba. Jelikož nejsem absolutně přesvědčen o správnosti přímé volby hlavy státu, nemohu zcela jasně odpovědět ani na druhou část vaší otázky a to, proč bych toho či onoho volil. Zbývá mi tedy jediné a to položit si otázku: Koho bych chtěl na Hradě a proč?

JANA SEHNALOVÁ,

kastelánka zámku v Litomyšli

Jedině Václava Klause, ale ten už to být nemůže. Žádnou jinou takovou osobnost nemáme. Ale když na Hrad, tak snad jedině knížete. Karel Schwarzenberg je podle mého názoru v současné době jediná osoba, která by mohla důstojně reprezentovat naši zemi. Je to persona.

FRANTIŠEK BARTOŠ,

starosta Poříčí Vesnice roku 2011

Někoho dneska tipovat je podle mě předčasné. Neznáme ještě okruh kandidátů. Musí to uzrát. Ještě před pár dny ani nikdo nevěděl, jestli přímá volba projde. Tekže teď nevím konkrétní jméno. Nějaký tip mám, ale nebudu ho pouštět.

PETR ŠABAKA,

vojenský kaplan z Moravské Třebové

Nejraději bych volil krále Miroslava z pohádky Pyšná princezna, ale to není skutečnost. Přesto bych u budoucího prezidenta rád zachytil některé vlastnosti, které měl právě onen pohádkový král: vnitřní autoritu, pracovitost, smysl pro spravedlnost, odvahu říkat i nepohodlnou pravdu, nadstranický charakter, ochotu k osobní oběti i schopnost zdravé sebekritiky a sebereflexe. Měl by mít blízko ke starostem obyčejného člověka. A koho konkrétně? Přiznám se, že nevím.

PETR HORÁK,

reportér ze Svitav

Navzdory všem výtkám, které se ozývají, bych hlasoval znovu pro Václava Klause. A protože to asi není možné, chtěl bych na Hradčanech někoho, kdo vyhoví tomu známému požadavku „nebát se a nekrást“ a bude k lidem mluvit srozumitelně i ve chvíli, kdy říká nepopulární věci. Teď se mi například líbí vystupování a názory bývalého poradce prezidenta Václava Havla, ekonoma Tomáše Sedláčka. Jestli by ale chtěl být prezidentem, to tedy nevím.

Koho byste na Pražském hradě rádi viděli vy? Diskutujte pod článkem