Muži ve svitavském okrese mění svůj vzhled. Do módy totiž v listopadu přišly kníry. Zástupci silnějšího pohlaví knírem upozorňují na riziko rakoviny prostaty v souvislosti s kampaní Movember. Akce chce šířit informace o závažnosti onemocnění, učinit z něj veřejně diskutované téma, upozornit tak na důležitost prevence. To vše však muži s knírem činí s humorem. Movember má příznivce po celém okrese. Vousáči se už třeba sešli na party v Litomyšli.

KNÍRY UPOZORŇUJÍ na boj s rakovinou prostaty


Akce Movember Mafia se letos dočkala v jednom z litomyšlských tanečním klubu druhého pokračování. „Organizátoři si dali za cíl vysvětlit potenciálním hostům smysl akce Movember a přiblížit problematiku rakoviny mužské prostaty. Co se týče oknírovaných pánů, do klubu jich dorazilo kolem třiceti. Na svých chloubách si dali skutečně záležet. Hlavním důvodem bylo se blýsknout před svými známými něčím novým a originálním," sdělil Dušan Vávra z Litomyšle.

Na první pohled

Změna vzhledu mužů díky kníru opravdu zaujme na první pohled. „Kníry mohou velmi ovlivnit výraz muže a být dokladem jeho stylu. Bude jistě velký rozdíl mezi knírkem úředníka a prodlouženým knírem ve stylu motorkáře," potvrdila Martina Jurášová, vedoucí odborného výcviku Střední školy obchodní a služeb v Poličce.

KÍRY UPOZORŇUJÍ na boj s rakovinou prostaty

Neobvyklosti nošení kníru v současné době příznivci hnutí využívají. S knírkem se Mo Bro, jak si tito muži říkají, se prý žije dobře. Alespoň to tvrdí jeden propagátorů olympionik David Svoboda. „Pro nás muže je to sranda. Moje přítelkyně to bere také statečně. Navíc je super, že se o Movemberu hodně ví, a když jdu po ulici, zdravím se s knírači, což je skvělý pocit," řekl olympionik David Svoboda, který akci druhým rokem podporuje.

Povědomí je slabé

Kampaň se do České republiky dostala před čtyřmi lety od protinožců. Rok od roku však nabírá na síle. Přesto podle organizátorů povědomí veřejnosti o rakovině prostaty výrazně zaostává za podporou boje za ženské zdraví. Rakovina prostaty je v Česku nejčastější formou nádorového onemocnění u mužů. Každoročně onemocní pět tisíc Čechů a tisíc šest set jich nemoci podlehne.

Ve Svitavské nemocnici funguje urologické oddělení poskytující komplexní diagnostiku a léčbu chorob prostaty a mužských pohlavních orgánů. Mužský personál Svitavské nemocnice se však do kampaně letos nezapojil. Důvod je ryze praktický. „Knír je značně nepraktický při používání ústenky, tu musí naši lékaři používat opravdu často," vysvětlila mluvčí nemocnice Zdenka Hanyšová Celá. Ovšem s rakovinou prostaty se lékaři ve svitavském okrese setkávají poměrně často. Jen klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny s rakovinou prostaty se zde od začátku letošního roku léčilo v nemocnici sto třicet pět. Nemocných je však samozřejmě více. V ambulantních pracovištích v okrese pak lékaři poskytli péči dalším 474 klientům největší zdravotní pojišťovny. Další nemocní jsou pak klienty ostatních zdravotních pojišťoven.

Prevence a finance

Jedním z cílů Movemberu je poukázat na důležitost prevence. Ve svitavském okrese lékaři každoročně provedou stovky testů. Všeobecná zdravotní pojišťovna od počátku roku uhradila přes tisíc sto screeningových vyšetření k detekci rakoviny prostaty.
V minulém roce se organizátorům podařilo vybrat přes dva miliony korun. Letos sympatizanti Movemberu již vybrali zhruba jeden a půl milionu korun. Prostředky budou použity na podporu specializovaných programů výzkumu a boje proti rakovině. Zmiňujeme-li peníze, tak pokud muži nakonec za nemoc nezaplatí cenu nejvyšší, léčba také něco stojí. „Za období leden až září 2013 činila úhrada za výkony v ambulantní péči v průměru na jednoho pojištěnce tisíc čtyřicet šest korun a při hospitalizaci téměř dvacet dva tisíc korun," upřesnil tiskový mluvčí zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

VLASTA KOREC jako jeden z ambasadorů projektu Movember se pyšní čtrnáctidenním knírem.


Hnutí Movember má v České republice nyní přes třináct tisíc registrovaných sympatizantů, což je přibližně stejný počet jako ve Francii nebo na Novém Zélandu. Letos kampaň podpořily známé osobnosti jako například hudebník Tomáš Klus, olympijský vítěz z Londýna pětibojař David Svoboda, režisér Jiří Menzel, moderátor Vlasta Korec a mnozí další.

Název Movember je složenina anglického slangového výrazu pro knírek a názvu měsíce listopad, ve kterém se akce koná.

SYLVA HORÁKOVÁ


                                                      Kníry v zrcadle módních trendů
V historii se obliba knírů a vousů měnila. „Významným obdobím 
pro knírky a bradky byla například doba mušketýrů, tedy renesance, 
u nás známá jako doba rudolfínská," uvedla Martina Jurášová, vedoucí odborného výcviku Střední školy obchodní a služeb v Poličce. 
Pečlivě upravované a navoskované knírky až císařské vousy byly 
typické pro secesi. Romantický 
bidedermeier dával přednost 
vousům, plnovousům a licousům. Naopak v období vlády Egypta byl přírodní vous považován za nečistou věc. Tvary knírů a vousů byly a jsou všeobecně ovlivněny panující módou a také tím, jaké kníry a vousy právě nosí významní představitelé nebo celebrity. Mezi současné módní trendy patří barvení, odbarvování, stříhání a vyholování vousů do různých tvarů.
Každý vous chce své
Existuje nepřeberné množství délek a tvarů knírů holiči je však 
v základě rozdělují do několika 
kategorií.
Při úpravě a tvarování vousů a knírů záleží zejména na síle 
vousového stvolu, hustotě a růstu vousů. Krátký knír tzv. kartáček známý z tváří Adolfa Hitlera, ale také Charlieho Chaplina, je třeba 
u hustých a tvrdých vousů nejdříve upravit strojkem, pak špičkami nůžek. Jemné nebo řídké vousy se pak jen stříhají nůžkami. Při úpravě dlouhých, až císařských knírů, přichází na řadu také hřeben. „Uprostřed je knír kratší, ke koutkům úst se zvolna dle módy prodlužuje. Knír by však neměl přesahovat koutky úst," radily učitelky budoucích holiček z Poličky. 
V současné době je ale populární dlouhý knír přesahující koutky úst až ke spodní části brady styl „motorkář".

Každodenní péče o knír
I o kníry a vousy je nutné pečovat. Zásadním pravidlem je hygiena. „Ulepené vousy od jídla či případně prachu pravdu nejsou tou pravou vizitkou dnešního muže," dodala Martina Jurášová. Pokud jde 
o kníry, je nutné pravidelné česání a mytí společně s obličejem, podle potřeby i častěji.

Knír a významní muži
S trochou nadsázky by se dalo říci, že knír k obličeji významných mužů jednoduše patří. Vousy pod nosem měli čeští prezidenti Václav Havel 
i Václav Klaus. Také umělci knírům fandí. Namátkou lze jmenovat 
třeba Milana Knížáka. Majitelem jednoho z nejbizarnějších knírů byl 
v minulosti také výtvarník 
Katalánec Salvador Dalí.

(syh)