Nejdřív nastupovali závodníci z kategorie mládež. Stopy byly kladeny na louce v Žichlínku výbornými kladeči Antonínem Junem, Michalem Roškotou a Jaromírem Beranem. Takže rozhodčí Luboš Jánský mohl bez problémů posuzovat výkony psů a jejich psovodů.

První stopa ovšem nikomu na klidu nepřidala, neboť pes Andrey Šrajerové, Cris Cros Buranos Lobos, byl nejspíš unaven z předešlého dne, kdy nesplnil limit na předchozí soutěž a byl ohodnocen nulou. I to se stává, bohužel. Druhá v pořadí šla na stopu Eliška Susková se svým Warro z Třešňáku. A bylo na co koukat. Výborné uvedení na stopu, přesné stopování s nízkým nosem, lomy bez zaváhání. Škoda křivě označeného předmětu a malého vybočení 97 bodů! Třetí pes na stopě Hogan Waji Jany Kubešové předvedl, jak výborný má nos a takhle snadný terén je pod jeho úroveň. Takže to malinko flákal a vyčuchal si 86 bodů.

Ovčáci

V kategorii junioři nastupovalo pět dvojic. Na rozdíl od mládeže, kteří všichni mají psa německého ovčáka, zde byl již zajímavější výběr plemen. Vedle německých ovčáků nastoupil i bílý švýcarský ovčák, velký knírač a střední knírač. A právě střední knírač Clever Kostelecký rarášek Miroslava Glesnera ze Suché u Litomyšle zvítězil s 93 body. Sice na jeho stopě bylo několik malých nepřesností, ale pana rozhodčího dostal jeho absolutně nízký nos a chtivost. I velký knírač Axel z Olomoucké pevnosti Kláry Pavlištové stopuje velmi intenzivně, ale škoda nenalezeného předmětu a rychlejšího postupu, kdy snáze díky rychlosti udělá chybu.

U dalších dvou psů, fen německého ovčáka Urri aus der Königshöhle Jiřího Šmída a Meggie z Třešňáku Michaely Šolcové, bylo poznat, že lehký terén a ideální počasí je svádí k ležérnosti. Ale ostudu neudělala ani jedna! Urri si vyčuchala 88 bodů a Meggie 90. A tak jako úplně první pes soutěže nesplnil limit, nesplnil jej ani poslední. Fenka bílého švýcarského ovčáka Banji Star z Ranče Montara Evy Jindrové šla svoji stopu s vyšším nosem, ověřováním, nelíbily se předměty a 62 bodů byl její konečný výsledek. Škoda.

V pravé poledne jsme přistoupili k vyhlášení vítězů. Poděkování patří rozhodčímu Luboši Jánskému za výborné a citlivé posuzování, kladečům, kteří našlapali korektně stopy a také organizátorům ze ZKO Luková. Výběrová soutěž v Lukové byla posledním závodem s kvalifikací na Mistrovství ČR stopařů mládeže, které se bude konat v Českých Budějovicích. Celkem se kvalifikovalo na Mistrovství ČR jedenáct dětí v kategorii mládež a třináct juniorů.

DANA ŘEHÁKOVÁ

Výsledky soutěže stopařů Luková

Kategorie mládež

1. Eliška Susková, Warro z Třešňáku, Liberecký kraj

2. Jana Kubešová, Hogan Waji, Královéhradecký kraj

3. Andrea Šrajbrová, Cris Cros Buranos Lobos, Praha

Kategorie junior

1.Miroslav Glesner, Clever Kostelecký rarášek, Suchá u Litomyšle

2. Michaela Šolcová, Meggie z Třešňáku, Pardubický kraj

3. Jiří Šmíd, Urri aus der Königshöhle, Královéhradecký kraj