Právě dnes odlétá do Spojených států amerických, aby si splnil svůj sen.

Jak Jukl si pro svou cestu  zvolil Brooklyn, rušnou část New Yorku. „O této cestě sníme s manželkou od mlada,“  uvedl knihovník. Manželka Daniela mu bude dělat společnost prvních deset dní. Druhou část pobytu stráví ředitel poličské knihovny v Brooklyn Public Library, Brooklynské veřejné knihovně. „Brooklyn jsem si vybral hlavně kvůli jeho knihovně, kvůli Woody Allenovi, výhledu na Manhattan a taky proto, že mi to přišlo vtipné,“ poznamenal knihovník.  

Knihovnická stáž

Hlavním důvodem pobytu Jana Jukla ve Spojených státech je desetidenní stáž v brooklynské knihovně. „Brooklyn Public Library je méně honosná než New York Library, ale myslím si, že se v ní dostanu blíže k lidem, uživatelům i knihovníkům a jejich každodenní knihovnické praxi,“ mínil poličský knihovník. Poslání brooklynské knihovny a jejich více než šedesáti poboček je podle Jana Jukla nastaveno komunitně. „To je směr, kterým by se podle mého mělo knihovnictví ubírat – podpora a služby obyvatelům daného místa, jejich propojování, vzdělávání a podpora pro kvalitní a smysluplný duševní život komunity,“ vysvětlil stážista.

Jan Jukl chce proniknout do amerického knihovnictví a získat tak co nejvíce informací. „Mám v plánu zkouknout všechny ty prima nápady a pak je zkusím aplikovat doma. Na amerických knihovnách mě fascinuje zejména jejich „otevřenost“. Nejen ve smyslu otevírací doby a nezamčených dveří, ale i jejich styl komunikace, schopnost umět vysvětlit své služby, snaha hledat stále nové věci, které by uživatelům mohly pomoci,“ uvedl Jan Jukl. Tohle všechno zná zatím pouze z webových stránek. „Třeba si to idealizuji, ale koneckonců všechno uvidím,“ podotkl knihovník.

Za oceán odlétá plný očekávání. „Jedu si také popovídat. Chci zjistit, jak svoji práci a své uživatele zaoceánští kolegové vnímají, jaké mají problémy, jaké motivace, jaké úspěchy, jak svým povoláním žijí,“ pokračoval Jan Jukl. Z dosavadní komunikace s ředitelem Brooklynské veřejné  knihovny je nadšený. „Naše korespondence mě hodně baví. Těším se na živé setkání. Už na pátek jsme domluveni na kávu,“ svěřil se stážista.

Inspirace

Pobyt v Americe představuje pro Jana Jukla cestu za poznáním. „Jedu tam pro inspiraci. Životní i pracovní. A věřím, že se u toho trochu zdokonalím a něco poznám. A taky si jedu prožít New York. Mám rád města a New York je megaměsto. Nemusím ani moc běhat po památkách, stačí mi vysedávat po parcích a bulvárech, cucat obrovský papírový kelímek s kafem a dívat se kolem,“ zasnil se knihovník.

Ve Spojených státech prožije poličský knihovník téměř celý měsíc. „Mám kliku, že vedení Poličky má pro podobné „úlety“  pochopení. Před dvěma lety mi umožnili půlroční pobyt v Austrálii. Je fajn, že si uvědomují, že zkušenosti zaměstnanců ze zahraničí mají, tedy doufám, pozitivní dopad na práci doma. Spousta mých kolegů takové štěstí nemá,“ dodal Jan Jukl.