Knihovníci v okrese zasvětili tento měsíc čtenářům. Připravili pro ně různé akce navíc, například besedy, výstavy, společná čtení a podobně. Letošní březen byl oficiálně vyhlášen jako měsíc čtenářství.

Svitavská knihovna pořádá v dětském oddělení den otevřených dveří. Program je určený dětem předškolního věku. Lákadlem je přednáška pro děti Knihy pro začínající čtenáře s Jindřiškou Soudkovou. Na konci března proběhne prezentace knihy švýcarského filozofa, diplomata a ekologa OSN Gregoria de Kalbermattena „Advent.“ Zahraje skupina Vítr v dlani. Návštěvníci ochutnají pokrmy indické kuchyně. „Z měsíce internetu se letos stal měsíc čtenářů. Děti potřebují více číst. Počítačové zábavy mají určitě ve svém volném čase dostatek,“ říká Milada Vacková, ředitelka svitavské knihovny.

Zajímavý program nabídnou rovněž knihovníci v Moravské Třebové. „Řekni mi, co čteš, a já ti povím, co zrovna prožíváš, nebo v jaké situaci se nacházíš,“ zamýšlí se nad současným výběrem knih ředitelka Ludmila Koláčková. Lidé dnes čtou docela hodně, ovšem nejen knihy. Často hledají informace také na internetu nebo v médiích. „Klasiku vystřídala spíše zábavná literatura. Studenti dávají přednost té odborné,“ odhaduje Koláčková. A má tištěná kniha budoucnost? „Celá kniha je malým uměleckým dílem. Pokud máme rádi umění, máme rádi i knihy,“ konstatuje Ludmila Koláčková. Věří, že po ní budou sahat i další generace.

Litomyšlská knihovna pořádá několik akcí pro děti. Jednou z nich je soutěž Knižní kufr aneb kufr plný knih. Uskuteční se také výstava o literárních předlohách filmových děl a televizních pořadů. Čtenáře čeká zajímavá přednáška Na kole po Čechách, Moravě a Slezsku. V knihovně začne opět fungovat donášková služba knih pro starší občany města. „Myslím si, že měsíc čtenářů je přínosem hlavně pro děti. Ty čtou rok od roku méně. Starší generace naopak určitě přivítá přednášky o internetu nebo fungování knihovnického katalogu,“ sdělila Jana Kroulíková, ředitelka knihovny v Litomyšli.

Knihovníci v Poličce se rozhodli vrátit zpět do povědomí čtenáře poezii. Od března až do konce roku se tu uskuteční večery současné poezie. Zajímavostí je také hudební cyklus přednášek o Bohuslavu Martinů. Zájemci o knihy se mohou těšit na vyprávění poličského světoběžníka Pavla Joneše o krásách Ameriky. Měsíc internetu, který patřil dříve k hlavním březnovým akcím, poličská knihovna nepořádala. „Zachovali jsme větší zájem o knihu než o internet,“ vysvětlil Jan Jukl, ředitel knihovny v Poličce.

Na březen má knihovna v Jevíčku připraveno mnoho akcí, kvízů, přednášek a hudebních překvapení. Každou středu v měsíci mohou děti i dospělí navštívit literární akce. Na malé čtenáře čeká sladká odměna. Ve Starém Městě uspořádají besedy s mateřskou školou. Chystají rovněž pohádková čtení Už se dívám.

Za připomenutí stojí i Noc s Andersenem, která se uskuteční v několika knihovnách v celém okrese. Letos připadne na 26. března. Děti prožijí noční dobrodružství v knihovně spojené s výletem do okolí.

(dip, ap)