„Reakce na knihobudku jsou pozitivní. Naším cílem bylo oživení veřejného prostoru, to se podařilo. Lidé si k ní chodí pro vyřazené knížky, o kterých si myslíme, že mají čtenářům co dát," řekla Marta Bauerová, ředitelka svitavské knihovny. U knihobudky, vedle které vyrostly i lavičky, pořádali zaměstnanci knihovny například venkovní čtení. Mateřské centrum Krůček zase kurzy cizích jazyků pro nejmenší.

„Chodíme pravidelně na kontroly a doplňujeme nabídku. Velký zájem je o dětské knížky," dodala Marta Bauerová. Do parku totiž míří hodně rodin s dětmi. Jednou z častých návštěvnic přes léto byla i paní Monika Navrátilová, která sem chodila se synem. „Myslím si, že je to fajn. Když jdeme kolem, tak se podíváme, co je nového. V létě jsme tu na lavičkách s kamarádkou četly dětem pohádky," uvedla.

Podpora četby

Podobný projekt chystají také Litomyšli. Přímo budku zde však nečekejte. „V čekárně na autobusovém nádraží bychom chtěli umístit speciální regál, ze kterého by si lidé mohli půjčovat knihy. Jednalo by se o vyřazenou literaturu a knižní dary. V současné době probíhá jeho nákup," uvedla ředitelka litomyšlské knihovny Jana Kroulíková.

Cestujícím by tato nová služba měla být k dispozici na začátku příštího roku. „V prosinci to ještě nejspíš nestihneme, v lednu snad ano," dodala Jana Kroulíková s tím, že regál nakoupí knihovna ze svého rozpočtu. „Ten nápad se mi líbí. Určitě bych to využil. Podpora četby je bohulibá činnost. Jen aby to tam někdo nerozkradl hned první den," říká k plánu důchodce Karel Toman.

Ani v Moravské Třebové nejsou pozadu. „Knihobudku nemáme. Rádi bychom ji měli, ale během nejbližších měsíců to patrně nezvládneme," nechala se slyšet ředitelka moravskotřebovské knihovny Lenka Greplová. Přesto lidé ve městě měli v létě možnost podobné služby využívat.

Na koupališti totiž umístili knihovničku. Z ní si návštěvníci mohli brát knížky a čtením si zpestřit pobyt u vody. „Ta se velmi osvědčila, lidé si tuto službu chválili a máme na ni velice pozitivní ohlasy," sdělila Lenka Greplová. Tím však tyto aktivity v Moravské Třebové nekončí. Knihovna by se totiž mohla zapojit do akce Kniha do vlaku. Lidé by si pak na vlakovém nádraží mohli bezplatně půjčovat knihy.