Ve školách je rušno, i když jsou prázdniny. Nastěhovali se do nich řemeslníci. V době, kdy se nevyučuje, musí zvládnout stavební práce, ale i opravy, ke kterým se během školního roku nedostanou.

Svitavští radní všechny rezervy směřovali na opravu fasády základní školy Masarykova. „Akce je vázaná na státní dotaci, o které ještě nebylo rozhodnuto, proto ještě nezačala. V běhu je zateplení mateřské školy Větrná, která by měla být hotová v průběhu podzimu," sdělil vedoucí svitavského školského odboru Jiří Petr. V ostatních školách proto  řemeslníci pouze vymalovali, případně opravili nějaké drobnosti.

Novinky ve škole

V základní škole ve Felberově ulici najdou děti po prázdninách několik novinek. O nevyužité prostory se jim vybouráním příčky rozšířila družina. Pracovníci z odborných firem také prodlužují zastřešení nad schodištěm ke škole, aby na něj nesněžilo a nepršelo. Postranní vzpěry mají tvar velkého písmene „F". Také opravené schody dostávají nový vzhled. Obkladači na ně lepí dlažbu a žulové desky. V několika učebnách podlaháři pokládají nová lina. Školník musí opravit všech šest set skříněk, aby si do nich mohli kluci a holky ukládat své věci.

Vzlínající voda

V Litomyšli na letošní prázdniny žádnou zásadní opravu pro školy nenaplánovali. „Údržbářské práce a malování si řídí školy samy," uvedl František Zachař z litomyšlského odboru rozvoje a investic. Pouze v mateřské škole na ulici Jiráskova pracují stavebníci. „Děláme opatření proti vzlínající vlhkosti. Opravujeme fasádu, repasujeme a vyměňujeme okna. Snažili jsme se směrovat stavební  práce do odstávky školky," vysvětlil Antonín Dokoupil z litomyšlské radnice. Využívají období, kdy má mateřinka prázdniny.

Také školy v Moravské Třebové běžně opravují a malují v rámci svých rozpočtů a plánovaných oprav a údržby. „Potřebovali bychom zateplit naši školu pavilónového typu na ulici Palackého. Nemáme ale vyřešené majetkové vztahy," uvedl starosta Miloš Izák. Část jedné stavby totiž stojí na pozemku, který patří řádu německých sester. Tato záležitost je stále otevřená. „Zatím jsme se s majitelkami nedohodli o odkupu, ani o pronájmu," podotkl starosta. Nyní město dokončuje nákladnou rekonstrukci největší mateřské školy ve městě. Podle Miloše Izáka by měla být hotová do konce srpna.

Prázdniny k údržbářským pracím ve školských zařízeních využívají také v Poličce.  „Drobné stavební úpravy probíhají v základní škole Masarykova," potvrdila mluvčí města Naděžda Šauerová.  Zato naplno pracují stavebníci na mateřských školách Luční a Čtyřlístek.  „Na Luční zateplují obvodový plášť budovy, vyměňují okna a zateplují střechu, Čtyřlístek  zateplují včetně stropů v posledním podlaží a suterénu, vyměňují tady okna," popsala práce mluvčí Šauerová. Ve školkách mají  prázdniny. Termín radní zvolili tak, aby co nejméně zasáhl do provozu mateřinek. Podle Naděždy Šauerové v případě potřeby mohou rodiče využívat náhradní školky. Práce pokračují podle harmonogramu.

Keramická dílna

Kluky a holky nahradili řemeslníci také v některých vesnicích. Někde jen malují, nebo dotahují povolené šroubky.

Ale například v Korouhvi budují ve škole novou dílnu. „Upravujeme zázemí pro dílnu, kde děti budou moci zpracovávat keramiku, dřevo i kov," uvedl starosta Korouhve Ladislav Filipi. Projekt nazvaný Spolu jsme začali, spolu pokračujeme naváže na předchozí aktivitu Vracíme se domů, vracíme se ke kořenům, do kterého jsou i tentokrát zapojené také školy v Oldřiši a Telecím. Novou keramickou dílnu využijí školáci už po prázdninách. Do rekonstrukce korouhevské školy se s největší pravděpodobností pustí o příštích letních prázdninách.

Všechny stavební práce, malování, údržbu stihnou řemeslníci ještě do konce prázdnin. Všichni slibují, že posunutí začátku nového školního roku nikde nehrozí. Tam, kde se k zásadním opravám a rekonstrukcím ve školách nedostali letos, nastoupí stavebníci zřejmě příští rok.  Většina rozsáhlejší stavebních prací je však podmíněná získáním dotací. Bez nich se obce do oprav nepustí.