Televize, počítačové hry nebo sociální sítě nemusí být programem na volné odpoledne dětí. Jednou z možností jsou zájmové kroužky. Domy dětí, ale i další organizace nabízejí bohatý výběr. Přibyly také novinky.

Nabídka všech domů dětí v okrese je bohatá od sportovních kroužků přes modelářské, přírodovědecké, jazykové, hudební až po výtvarné. Novinkou v Litomyšli je kroužek břišního tance, street dance, kutil nebo dramatický kroužek. Zajímavý a nový je astronomický kroužek. Děti i dospělí budou mít možnost pozorovat denní a noční oblohu. To i díky dobré pozorovatelně u domu dětí. „Není tady světelný smog," informovala Hana Plíhalová Šafaříková.

Hvězdy mohou kluci i holky pozorovat také v Moravské Třebové. I tady mají astronomický kroužek. Nově mohou navštěvovat ještě fotografický kroužek nebo výtvarnou dílnu. Populární, i díky pořadům na všech televizních kanálech, je vaření. V domě dětí v Moravské Třebové projevili podle Jany Chadimové zejména chlapci zvýšený zájem o kroužek Kuchtíci.

I v Poličce „letí" vaření. V Mozaice je nově otevřený kroužek Prima vařečka. Další novinkou je kroužek badmintonu, skákání na trampolínách nebo bowling. „Hledali jsme, co by děti bavilo, co jsme ještě neměli a na co je v Poličce zázemí. Na bowling se nahlásilo víc dětí, než jsme čekali, proto jsme je rozdělili na první a druhý stupeň," řekla Hana Havlíčková z domu dětí.

Tramtáryje

Ve Svitavách podle ředitele domu děti Roberta Snášila rozšířili nabídku hokejbalu, pěveckého kroužku. Děti mohou navštěvovat také jezdecký kroužek. Novinkou je také změna názvu a loga svitavského domu dětí. Z původní Palety se přejmenoval na Tramtáryji. Návrhy vzešly od dětí. „Měli jsme asi třináct návrhů, ze kterých jsme vybrali nové logo i název," informoval Robert Snášil. Nové a plné informací jsou i webové stránky Tramtáryje. Děti a rodiče mohou vybírat z nabídky kroužků, táborů a jiných akcí.

Trvale se zvyšuje ve všech městech zájem o sportovní kroužky. „I rodiče mají zájem, aby se děti hýbaly, jinak většinu času tráví před počítačem," míní Hana Havlíčková. Na první schůzky u většiny kroužků v domech dětí půjdou kluci a holky tento týden. Ale hlásit se mohou ještě dál.

Volný čas mohou děti trávit také ve volnočasových klubech v nízkoprahovém zařízení Naděje v Litomyšli. Letos je nabídka rozšířena o pomoc s doučováním a přípravou do školy.