U silnice mezi rybníkem a lesem, ve kterém přezimují žáby zahrabané do země, jsou vybudované zábrany a asi po  pěti metrech zakopané nádoby – vědra na odchyt žab.

Děti po krátkém úvodu pana učitele Jana Richtra vyfasovaly vědra, gumové rukavice, aby při odchytu nepoškodily jejich slizový povrch. Takřka úprkem se rozběhly k zábranám. V záchytných vědrech se vedle žab vyskytovali pavouci, chrostíci, ploštice dokonce i překrásný střevlík.

Pod jednou ze zábran objevily děti s pokřikem „had" užovku obojkovou.

Odchyt žab probíhá v této lokalitě již několik let. Přenese se jich asi během pěti týdnů  tři až pět tisíc. Některé však opět skončí pod koly automobilů. Zásluhou této záchranné akce je jich jen několik. Iniciátorem a koordinátorem této akce je Jakub Vrána, čerstvě vystudovaný biolog.

Odchycené žáby putovaly do rybníka, kde se jich pářily již stovky. Za pomoci člověka potom mohou zrodit novou generaci. Vedle ropuch, které převažují, se zde vyskytuje skokan zelený a hnědý, kuňky a dokonce vzácná a chráněná žabka blatnice.
Do příjezdu autobusu zbývala asi půlhodina, kterou děti využili ke hrám na louce.

Svitavy disponují takřka dvěma desítkami zkušených biologů a ochránců přírody. Jsou to  Jan Richtr, Pavel Lustig, Jiří Mach, Stanislav Schaffer, Jan Myšák, Petr Zobač a další.

Tato akce na záchranu žabí populace je jednou z mnoha, které si určitě zaslouží pozornost. Zachraňují život a přírodu na Zemi.

KAREL NETOLICKÝ