Každý rok se v Janově na konci října loučí s jezdeckou sezonou. Nejinak tomu bylo také v sobotu. „Tradičně pořádáme maškarní den s koňmi. Letos jsme se rozhodli malovat podkovy pro štěstí.  Dětem se tato zábava velice líbí, a tak nás napadlo pokusit se o rekord," uvedla Petra Pucherová. Všechny holky a kluci, kteří se přijeli podívat na koně, mohli podle své vlastní fantazie pomalovat podkovu. Během několika hodin jich dokázali vyzdobit desítky. „Mám rád barevné věci. Ze všeho nejraději mám zelenou a pak fialovou," svěřil se desetiletý Michal Šuba ze Džbánova.

Rekord přijel zhodnotit a přeměřit pracovník agentury Dobrý den z Pelhřimova. Barevné podkovy seřazené za sebou přeměřil. „Do České knihy rekordů se děti zapsaly délkou 12,22 metru a počtem devadesát devět pomalovaných podkov," upřesnil Michal Jirečka.

V doprovodném programu nechyběla ukázka kovářského řemesla, tanec se psy nebo psí fotbal. Pořadatelé připravili rovněž soutěžní  disciplíny pro tatínky, zatloukání hřebíků na čas, se zavázanýma očima či roztloukání nýtů. Každý mohl také nahlédnout do stájí, děti se na koních  i povozili.