„V Pardubickém kraji jsme zatím zaznamenali sedm onemocnění klíšťovou encefalitidou a sedmapadesát onemocnění lymskou boreliózou. Ve srovnání s minulými roky počty nakažených boreliózou stouply. Co se týká klíšťat, tak ale sezona teprve začíná, a tak lze předpokládat, že i v tomto případě se počty nakažených oproti loňsku navýší,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Inna Valentová.

Účinnou ochranou před encefalitidou je očkování. V České republice se proti ní ale nechalo očkovat jen osmnáct procent lidí.
Příznaky encefalitidy připomínají chřipku. Nakaženého začne bolet hlava, cítí se unavený, přidá se horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Ve druhé fázi onemocnění se pak příznaky stupňují.

Až jedna čtvrtina nemocných se celý život musí potýkat s trvalými následky. Patří k nim chronické bolesti hlavy, obrny horních končetin či deprese. Ve výjimečných případech končí setkání s klíštětem i smrtí.Proti bakteriální borelióze očkování neexistuje. Zkušenost s ní má jednadvacetiletá studentka Lucie.„Trvalo asi rok a půl, než se přišlo na to, že mám boreliózu. Léčili jsme to antibiotiky, ale příznaky se mi i po třech letech pořád vrací a bolí mě občas klouby,“ stěžuje si slečna Lucie.

Návodů, jak přisáté klíště odstranit, je několik a v průběhu let se mění. Dříve doporučované potírání klíštěte něčím mastným a následné vytáčení je minulostí.„Klíště před odstraněním musíme pokapat dezinfekcí. Poté ho odstraníme pinzetou. Lepší je kývat klíštětem ze strany na stranu, než jím kroutit. Místo přisání následně zvonu dezinfikujeme a ještě měsíc ho pozorujeme. Inkubační doba encefalitidy je totiž až třicet dní,“ upozornila lékařka Martina Nekvindová.

Nedoporučuje se ani klíště pálit v ohni, protože by mohlo prasknout a šířit tak nákazu dál. Odborníci radí zabalit klíště do papíru a spláchnout do záchodu.

Pavla Svítková