V lese ale třeba i na zahradě bychom si měli dávat pozor a rozhodně se doma prohlédnout, zda se klíště nepřisálo.

Přenášejí nemoci

Malí cizopasníci totiž přenášejí nebezpečné nemoci, a to klíšťovou encefalitidu nebo lymskou boreliózu. „Letos jsme zaznamenali v Pardubickém kraji už patnáct případů klíšťové encefalitidy, z toho šest jich je na Svitavsku," říká krajská epidemioložka Olga Hegrová. Doporučuje lidem, aby příznaky obou nemocí nepodceňovali. Lymskou boreliózou už onemocnělo v kraji čtyřicet pět lidí. „Pokud lidé vědí, že měli přisáté klíště, do týdne až čtrnácti dnů se u nich objeví teplota a výrazná bolest hlavy, měli by navštívit svého obvodního lékaře," radí Olga Hégrová. Výskyt lymské boreliózy zjistí vyrážkou na kůži. „Nejprve se objeví drobné zarudnutí, které se může zvětšovat," popisuje krajské epidemioložka Hegrová. I v tomto případě je lepší poradit se o problému s lékařem.

Proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat očkovat. Jana Musilová zaplatila vakcínu dětem, sama očkovaná není. „Mám dvě děti, obě vakcínu dostaly. Na sebe jsme při tom pozapomněla. V příštím roce to napravím," slibuje Jana Musilová. Epidemioložka Hegrová podotýká, že to je poměrně častý případ. „Maminky ale také chodí se svými dětmi do lesa, do parku a klíště se do nich rovněž může zakousnout," říká krajská hygienička. Radí, že bychom se v každém případě měli alespoň po návratu z lesa nebo parku prohlédnout, jestli na sobě nějaké to klíště nemáme.

Klíšťata v našem regionu najdeme především v listnatých a smíšených lesích, ale i v porostech křovin s bylinným patrem nebo na okrajích vodních toků. Často se vyskytují rovněž na zahradách, v parcích a na neudržovaných pastvinách. Zakousnout se do vás mohou podle odborníků od března až do listopadu. Ve zbývajících částech roku napadení ale také nelze zcela vyloučit. 

Necháte se očkovat proti klíšťové encefalitidě?

Minářová

Markéta Minářová
mat. dov., Vendolí
Proti encefalitidě se nechávám očkovat. Začala jsem, když jsem byla mladá. Teď se nechávám očkovat i s dětmi.

Svobodová
Libuše Svobodová
inv. důchod., Svitavy
Očkovat se nenechám. Máme chatu u lesa, ale zatím jsem klíšťata neměla. Takže jsem o tom nepřemýšlela.

Nováková
Kateřina Nováková
Šumperk
Očkovat se nenechávám. Měla jsem boreliózu. Takže myslím, že teď bych se ani nemohla nechat očkovat.

Peřinová
Alena Peřinová
důchodkyně. Svitavy
Nenechávám se očkovat. Jsem si ale vědoma, že klíšťata jsou. Nechodím tam, kde by mohla být.

Schmídová
Lucie Schmidová
Šumperk
Já očkovaná nejsem. Do přírody ani moc nechodím, takže jsem o očkování zatím nepřemýšlela.

(tko)