Centrum města čeká zásadní změna. Již tento týden vznikne u sochy Bedřicha Smetany klidová zóna. Řidiči se zlobí, že přijdou o desítky parkovacích míst. Obyvatelé města si ale omezení pochvalují. Konečně najdou na náměstí místo pro odpočinek.

Radní rozhodli, že k omezení dojde v hlavní turistické sezoně. „Nemůžeme uzavřít celé náměstí, ale architekt Aleš Burian navrhnul projekt na zklidnění dopravy v centru. Uzavření prostoru u Smetany necháme zažít a podle reakcí lidí uvidíme, jestli bude zákaz pro automobily trvalý,“ sdělil starosta Litomyšle Michal Kortyš. Klidová zóna u pomníku skladatele výrazně uleví obyvatelům v této části náměstí a také hostům předzahrádek restaurací. „Půjde o instalaci dopravního značení, které zakazuje vjezd všem motorovým vozidlům do prostoru od předzahrádky před restaurací Slunce až po ukončení umístění nádob s květinami. Vjezd povolíme jen dopravní obsluze a osobám, které mají v daném úseku bydliště,“ přibližuje omezení Pavel Jiráň, vedoucí odboru místního hospodářství litomyšlské radnice.

„Na náměstí se ve špičce špatně hledá místo pro zaparkování. Tímto zákazem ubydou další. Radní by už měli konečně postavit pořádné odstavné parkoviště,“ říká řidička Jitka Smetanová. Vypadá to, že už brzy jí dají zastupitelé za pravdu. „Jednáme s majitelem nevyužité plochy za poštou. Uvažujeme, že bychom tento prostor pronajali a vybudovali tady parkoviště. Současně ale plánujeme stavbu parkovacího domu pod zámkem. Původně jsme zamýšleli pětipodlažní, ale nyní přemýšlíme spíše o dvoupatrovém objektu,“ uvedl Michal Kortyš.

Možnosti realizace velkého parkoviště prověřují radní také u základních škol u silnice I/ 35. Odtud by mohl jednou vést podchod pod komuniakcí do parku u Smetanova domu a následně lávka do náměstí.

Klidová zóna u Bedřicha Smetany ale nebude poslední svého druhu na náměstí v Litomyšli. Další postupně vzniknou u věže a u hotelu Zlatá hvězda.

Potřebuje město velké parkovací plochy? DISKUTUJTE.