Budoucnost vily Klára v Litomyšli se pomalu rýsuje. Jaký bude její další osud, rozhodnou zastupitelé v prosinci. Městu se přihlásili dva zájemci, kteří chtějí vilu z 19. století koupit. „Vilu chce společnost Kubík a manželé Kučerovi z Nových Hradů, syn a snacha majitelů tamního zámku. Oba projekty jsou pro Litomyšl výhra, jde opravdu o dobré záměry,“ uvedl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Sourozenci Miroslava a Martin Kubíkovi chtějí vilu Klára propojit se svým sousedním areálem v pivovaru. Plánují tam vybudovat zážitkový kongresový hotel s wellness a pivovarem. Přímo ve vile Klára by vznikly lázně a ubytování. Počítají taky s velkým podzemním parkovištěm pro desítky aut.

Komentář Deníku na toto téma:

Klára na prodej: Lázně a pivovar versus komunitní centrum
KOMENTÁŘ: Výhra pro Litomyšl, Klára k zemi nepůjde

Manželé Šárka a Daniel Kučerovi chtějí zase vilu přeměnit na Komunitní centrum Klára. „Jejich projekt počítá s kavárnou a dílnou, kde by se do práce zapojili i senioři. Uvařili by kávu nebo něco lidem opravili. Kučerovi uvažují o spolupráci s Fakultou restaurování, v budoucnu by mohli ubytovat jejich zahraniční studenty,“ dodal Brýdl.

Klára na prodej: Lázně a pivovar versus komunitní centrumKlára na prodej: Lázně a pivovar versus komunitní centrumZdroj: Michele Vojáček

V listopadu seznámí autoři obou projektů zastupitele se svými záměry. Kdo nakonec vyhraje a vilu Klára koupí, o tom by měli zastupitelé rozhodnout na zasedání 9. prosince. „ Oba projekty beru jako výhru, splňují naše podmínky. Vila zůstane otevřená veřejnosti a stejně tak zahrada. Uvidíme, jak rozhodnou zastupitelé,“ podotkl starosta.

Vila Klára byla postavena v roce 1895. V roce 1929 byla předána jako Domov svaté Kláry do správy řádu svatého Karla Boromejského. V roce 1949 se budova stala státním majetkem. Oddělení pro dlouhodobě nemocné zde vzniklo k 1. lednu 1974. V roce 2018 léčebna dlouhodobě nemocných z vily odešla a vloni budovu koupila od kraje Litomyšl.

Vilu Klára koupila Litomyšl od Pardubického kraje vloni za pět milionů korun. V objektu udělalo město drobné úpravy, temperuje ji, a tak minimální cena pro zájemce o milion vzrostla.

Nejde ale jen o peníze, vyhrát by měl projekt, který bude pro město lepší a výhodnější. Zatímco manželé Kučerovi nabízí za Kláru šest milionů korun, Kubíkovi něco přidali a hovoří o částce jedenáct milionů korun. Počítají ovšem s mezinárodní architektonickou soutěží. Jejich projekt znamená podle společnosti Kubík investici v hodnotě zhruba půl miliardy korun.

město Litomyšl prodává vilu Klára, která je od roku 2018 prázdná.
Klára je na prodej. Vila má ožít do roku 2026

Osud vily Klára je pro obyvatele Litomyšle citlivé téma. Mnozí měli v léčebně své příbuzné a mají k vile vztah. „Nechci tam žádný hotel. Bylo by to ideální místo pro domov pro seniory. Je tam krásná zahrada a klid,“ řekla Marie Dvořáková.

Jedna z podmínek města zněla, že vila Klára musí mít přínos pro občany Litomyšle. „Součástí prodejní smlouvy bude i právo zpětné koupě a další pojistky pro případ nedodržení stanovených podmínek,“ ujistil místostarosta Radomil Kašpar.