„Snahou je, aby se s tím spojily i změny, které jsou naplánované uvnitř objektu. Vše se vybuduje při jednom. Nemuseli bychom dalších alespoň dvacet let do té budovy nic investovat," uvedl ředitel Střediska kulturních služeb Petr Mohr. Velkou změnou bude vybudování prosklené přístavby, která bude po celé výšce budovy na úrovni dnešního Tyjátru a Divadla Trám. Tím pádem bude jednotný vstup do budovy a lidé budou moci využívat snazší propojení divadla a klubu. Vstup do divadla a Dramatické školičky zůstává. „Smyslem je otevřená budova, jakou je už například Fabrika. Vnitřně se propojí celá budova a lidé mohou snáz chodit do všech prostor, než když teď musí přecházet venkem," vysvětlil Petr Mohr.

Důležité změny

Jednotlivé změny se dotknou všech tří zařízení. V prostorách kina se přesune pokladna k šatnám. Původní místo pokladny se vybourá, čímž se rozšíří záchody. Novinkou bude také bezbariérová toaleta, která v kině zatím chybí. Další eventuální změnou může být vybudování malého baru, kde by si diváci mohli zakoupit popcorn a pití před filmem. Stávající vstup bude zrušen. Diváci budou chodit do kina přes zadní dvůr.

Za jevištěm divadla vznikne z bývalých kanceláří zázemí s kuchyňkou pro zkoušející soubory a také šatna pro účinkující.

Naplánované změny se týkají i Alternativního klubu Tyjátr. Postaví se vnitřní schodiště, které povede nad bar. Tam je zatím bývalá promítací kabina, která se využívala pro kinokavárnu. Po probourání vznikne balkonek, kam se vejdou tři až čtyři stoly s pohledem na pódium. V těchto prostorách se zřídí i nové toalety. Návštěvníci kina a klubu se tak již nebudou potkávat na stejných sociálních zařízeních.
Se zateplením vznikne zároveň i odhlučnění, takže rockové koncerty už tak nebudou rušit okolní obyvatele. „Zavřeno budeme mít od června do září. V plánu je hlavně vybudování nové klimatizace a to nejdůležitější je, že zateplením vznikne i odhlučnění, což bylo nejvíce potřeba," uvedla provozovatelka Alternativního klubu Michaela Černá. Snížit hladinu hluku chtějí i ve vnitřních prostorech. „Projektanty tlačíme, aby to do toho zapojili. Ale nedělejme si iluze, ideální stav nebude nikdy. Jestliže je divadlo nad rockovým klubem, tak odhlučnění může být jakékoliv. Konstrukce budovy ale stejně nese zvuk. Do budoucna se vystoupení musí stejně vzájemně respektovat," dodal Petr Mohr. Dodnes však nebyl žádný problém s domluvou. Vzájemně si provozovatelé vycházejí vstříc.

Provoz nepřeruší

Lidé o kulturní zážitky nepřijdou. Práce vevnitř začnou až v létě, kdy divadlo má stejně prázdniny a filmy se promítají v letním kině. Ani Tyjátr to nijak zvlášť nepocítí. „Jsme určitě moc rádi, že vnitřní rekonstrukce proběhne až v létě. V tu dobu máme stejně provozní odpočinek," doplnila Michaela Černá.