První fáze rekonstrukce, při které dělníci budovu zateplili a provedli další venkovní úpravy, by totiž měla do několika týdnů skončit. „Pomalými kroky se blížíme k dokončení první etapy přestavby celého areálu. V tuto chvíli jsme požádali o předběžné užívání objektu," uvedl ředitel Střediska kulturních služeb města Svitavy Petr Möhr.

První kulturní akcí po ukončení prací bude divadelní přehlídka POSED a od 17. prosince v kině chtějí promítat. Pokud by od stavebníků nedostali povolení k předběžnému užívání, tak to podle ředitele Möhra na plánech nic nezmění. „Můžeme používat i zadní vchod, provozu nic nebrání. Úpravy se sálu dotkly minimálně," řekl. Od ledna by tedy mělo kino po téměř půl roce pravidelně hrát.

„Když jsme do toto projektu šli, tak jsme věděli, že rekonstrukce bude složitá. Ale že bude až takto složitá, tak to jsme si nedovedli představit. Čekala na nás velká překvapení, která se musela průběžně řešit. Příští rok bychom se chtěli pustit do interiéru. I tam očekáváme ještě mnoho dalších překvapení," dodal k přeměně kina starosta David Šimek.

Žádné velké oslavy ale ve Svitavách zatím neplánují. S těmi počkají až do doby, kdy bude hotová druhá část rekonstrukce.
Změn se brzy dočká i prostor před kinem. „Terénní úpravy, které proběhly v okolí areálu, jsou provizorní. Počítáme s tím, že příští rok se upraví do podoby navržené architektem. Teď je to udělané tak, aby se kolem toho dalo chodit, protože je to frekventované místo," řekl Petr Möhr.

Kino ve Svitavách v minulých měsících vyvolalo i debatu, jež se úplně přímo netýkala rekonstrukce. Svitavští občané se totiž mohli ozvat s návrhy na nové jméno pro kino i celý areál.

„Tipů jsme dostali asi pětadvacet, předložil jsem je radě a ta usoudila, že jméno zůstane stejné," informoval veřejnost ředitel Möhr. Lidé tedy v prosinci půjdou do starého známého Vesmíru. Jaké další nýzvy byly ve hře? Například Valentin, Fimfárum, Kapka nebo Skleník.