První malý vánoční trh se ve Svitavách uskutečnil o první adventní neděli, kdy byl rozsvícen i vánoční strom na náměstí. „Velký vánoční jarmark s přislíbenými zhruba 90 stánky je naplánovaný na druhou adventní neděli 4. prosince od 8 do 17 hodin po celém náměstí Míru. V neděli 11. prosince bude na náměstí dobročinný jarmark výrobků žáků a pedagogů základních škol na podporu projektu organizace Děti patří domů – Barevný příběh 2023,“ uvedla mluvčí Svitav Kateřina Kotasová. Poslední adventní neděle bude na náměstí věnována koncertům a promítání filmu, stánky budou v tento den pouze s občerstvením.

Tradiční vánoční trh připravují i v Jevíčku. Jarmark se na náměstí uskuteční v pátek 9. prosince.

Stánky s výrobky a pochoutkami najdou v adventu lidé i na zámeckém návrší v Litomyšli. „Zpívání koled a vzájemná setkávání se, to nám na Olivetské hoře chybělo již dlouho,” řekla Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu litomyšlské radnice.

Lidé se těší na Andělské adventní neděle. „Vždycky tam rádi zajdeme s celou rodinou, potkáme přátele a známé. Dáme si punč a koupíme nějaké vánoční drobnosti,“ podotkla Lucie Novotná.

Vůně svařáků a punčů

Po covidové pauze bude u piaristického chrámu v adventu zase živo. „Ze stánků budou lákat vůně svařáků a punčů, na pódiu zahrají regionální kapely, a to o všech adventních nedělích. Tu druhou se do Litomyšle chystá David Kraus, třetí pak Michal Horák,“ dodal za pořadatelský tým Karel Telecký. České designové dárky lidé nakoupí při akci Kreativ Litomyšl druhou adventní neděli nebo na Mint marketu čtvrtou adventní neděli. Obě akce se uskuteční v zámeckém pivovaru.

Na zámeckém návrší bude opět kroužit postava Andělky, která si s dětmi zasoutěží o dárkové balíčky. Její soutěž návštěvníky provede celým programem a může tak být návodem, jak v andělské společnosti strávit celé odpoledne. Pro děti jsou kromě herních programů u jednotlivých výstav připravena loutková divadla v Nové městské síni, výtvarná dílna v zámeckém infocentru a v neposlední řadě podrbání chtivé ovečky.