„Nechápu, proč město prodává vilu Klára, když ji mohli předělat na domov pro seniory. Ten je potřeba a ne nějaký hotel, nebo co tam bude,“ uvedl Jan Dvořák.

Jenže vila Klára ani opuštěné kožní oddělení v areálu nemocnice nejsou pro nový domov vhodné. Lidé tak musí dál čekat. „Prověřovali jsme obě možnosti, ale budovy jsou kvůli svému technickému stavu a dispozicím nevhodné. Vila i kožní oddělení potřebují zásadní rekonstrukci za desítky milionů korun,“ uvedl mluvčí města Michele Vojáček.

U Janova se střetl kamion s dodávkou. Foto: Policie ČR
FOTO: Po nehodě byla I/35 plná propan-butanových lahví, silnice už je otevřena

V úvahu tak připadá jedině stavba úplně nového objektu, ten je v plánu v lokalitě naproti nemocnici. Město už roky šetří peníze na domov pro seniory, jeho výstavba vyjde zhruba na 290 milionů korun. „Na konci roku mělo město na speciálním účtu, kam mimo jiné putují všechny peníze vybrané na úsekovém měření rychlosti, zhruba 75 milionů korun,“ dodal Vojáček.

Nový domov pro seniory v Litomyšli má mít kapacitu 100 osob. Klienti by bydleli v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích, celá budova bude bezbariérová.

Radní navíc hledají možnosti dotace. „Vloni jsme se se zástupci ministerstev pokoušeli získat evropskou dotaci. Intenzivně jsme jednali s ministerskými úředníky, lidmi v Bruselu i členy vlády. Bohužel odtud peníze nezískáme, protože pravidla jsou nastavena pro výstavbu menších domovů pro seniory, tedy ubytování v menších bytových jednotkách,“ vysvětlil litomyšlský starosta Daniel Brýdl.

Přes silnici I/35 v Litomyšli vyroste moderní nadchod s výtahem.
Litomyšl má před sebou rok investic i dopravních komplikací

Kromě naspořených peněz na účtu už má město i vyřízené stavební povolení, schválený je i projekt a pozemek. Kdy začne stavba, zatím není jasné. „V současné době prověřujeme další možné dotační tituly a alternativně budeme hledat i developera, který by byl schopen nový domov pro seniory postavit. Provoz by ale zajišťovala městská organizace jako nyní,“ dodal Brýdl.