HLASUJTE VPRAVO
Líbí se vám návrhy parkovacích domů pro Litomyšl? Který vás zaujal a jaký by se do města hodil?

Radní mají na stole hned tři studie a ještě jeden nápad v záloze. Chybí jim ale peníze na realizaci nákladné stavby. Doufají, že najdou investora, který si projekt vezme za svůj. Zatím však marně.

Zájemci nejsou

Město nabízí podnikatelům zajímavou investiční příležitost. Parkovací dům. K dispozici mají případní zájemci hned tři studie. Jedná se o lokalitu v Zahájské ulici, na Komenského náměstí u pedagogické školy nebo parkoviště u silnice I/35 pod základními školami. Zatím projevila zájem jedna firma, k dohodě ale nedošlo. „Vloni jsme jednali s firmou, která by mohla postavit parkovací dům za určitých obchodních podmínek a s jistou mírou návratnosti,“ sdělil Michal Kortyš, starosta Litomyšle. Hledají totiž někoho, kdo by do projektu šel třeba i s podporou města.

„Kdyby se objevila možnost dotace, budeme o stavbě parkovacího domu uvažovat. Zatím to ale nevypadá.“
Radomil Kašpar, místostarosta Litomyšle

Radní se snažili výstavbu parkovacího domu zahrnout do projektu revitalizace zámeckého návrší. To ale nedopadlo, a tak jim zbyly jen studie. Čekají i na možnost, že se objeví dotační titul. „Pokud se naskytne nějaký dotační titul, který by nám pomohl s investicí zhruba za dvacet pět milionů korun a získali jsme třeba osmnáct milionů, tak pak o tom můžeme uvažovat. Spíše to ale vidím na cestu přes subjekt, který do toho půjde,“ řekl místostarosta Radomil Kašpar. Nejdále je dopracovaný projekt parkovacího domu u zámku. Autorem návrhu je architekt Zdeněk Fránek. Ale podle radních jsou cenné všechny tři lokality. „Nepreferuji žádný ze tří návrhů, i když ten v Zahájské ulici by pomohl odlehčit dopravě v centru Litomyšle. Ačkoliv víme, že lidé jsou dneska líní někam chodit,“ dodal Radomil Kašpar.

S problémem okolo financování výstavby parkovacího domu městu vyšla vstříc také banka, která snad pomůže najít investora. „Jednáme s bankou, která má v tomto směru jisté zkušenosti. Myslím, že se zabývala podobnou problematikou s parkováním u nemocnice v Ostravě. Tak doufám, že to bude ta správná cesta,“ vysvětlil místostarosta Kašpar. Banka totiž zpracuje ekonomický rozbor projektu a ten předloží developerům, aby měli jasnou představu.

O výstavbě parkovacího domu se v Litomyšli diskutuje už několik let. Lidem vadí přeplněné náměstí. „Ideální by bylo postavit podzemní garáže pod parkovištěm u základních škol. Přece se o tom mluvilo, že by odtamtud mohl vést podchod do centra. To by se mi líbilo,“ řekl Jiří Jílek. Není sám, komu se nelíbí stovky aut na historickém Smetanově náměstí. Plné jsou také přilehlé ulice a v době konání akcí v centru „přetékají“ i plochy u supermarketů.
Radní v Litomyšli zatím mají studii parkovacích domů pro tři lokality. „Dům pod zámkem by měl kapacitu devadesát míst pro auta, pod základními školami pro sto čtyřicet. Návrh domu na Komenského náměstí počítá s devadesáti místy a také s prostorami pro služby a čtyřmi byty,“ přiblížil projekt starosta Michal Kortyš. Ale v úvahu připadá ještě jedno místo nedaleko centra Litomyšle. „Pro parkovací dům by se také hodilo velké parkoviště naproti nemocnici. Na tuto lokalitu ještě ale nemáme studii, ale i ta by stála za úvahu,“ dodal Michal Kortyš.

Zda za pět nebo deset let bude ve městě už stát parkovací dům, si radní netroufají odhadnout. Křišťálovou kouli prý nemají.