Podle dosavadních výsledků to vypadá, že o vítězi soutěže se rozhodne v sousedském derby mezi Svitavskem a Orlickoústeckem.

Svitavský okres zastupují celkem čtyři projekty. Z Litomyšle proti sobě soutěží revitalizované zámecké návrší a opravená budova muzea. Polička vyslala do soutěže modernizovanou křižovatku na Sebranice a lidé můžou hlasovat i pro rodinný dům z Horní Sloupnice.

Ani jeden z těchto projektů však soutěž nevede. Největším favoritem na vítězství v hlasování veřejnosti je totiž rozhledna Mariánka z Horní Čermné. Orlickoústecký projekt jako nejlepší zatím vybralo celkem 33 procent hlasujících. Druhé a třetí místo patří Litomyšli. Zámecké návrší mělo v době uzávěrky vydání 29 procent, budova muzea pak 17 procent.

Konec v půlce září

„Lidé můžou pro svého favorita hlasovat až do 15. září. Ke dnešnímu dni máme v soutěži více než 5 600 hlasů," uvedl za organizátory Radim Loukota. Litomyšl může první místo stát fakt, že proti sobě soutěží dva již zmíněné projekty. Ty do soutěže však nenominovalo město, ale stavební firmy.

„Revitalizaci zámeckého návrší přihlásila firma Hochtief CZ, budovu muzea společnost PKS stavby," vysvětlila Jana Bisová, tisková mluvčí Litomyšle.

Poličský projekt zatím nemá mnoho fanoušků, v současné době má podle dostupných statistik nula procent. Rodinný dům z Horní Sloupnice měl před úterní uzávěrkou celkem šest procent.

„Na internetu jsem hlasoval. Jako nejlepší jsem vybral opravené okolí zámku. Některým mým známým se to moc nelíbí, ale podle mého se jim to velice povedlo," sdělil svůj tip Jaroslav Stříteský z Litomyšle. „O soutěži jsem doteď nevěděla. Je škoda, že tam není nic ze Svitav. Kdybych si musela vybrat, tak bych asi dala hlas nové budově nemocnice v Pardubicích," uvedla paní Jana Kočková ze Svitav.

Na internetových stránkách Stavby roku 2015 v Pardubickém kraji mají lidé možnost vybírat z celkem třiadvaceti přihlášených projektů. Hlasování začalo již 20. července.

Hlasují i odborníci

O hlavní ceně rozhodne odborná porota. Ta již všechny adepty navštívila a ohodnotila. Výsledky hlasování se lidé dozví za pár týdnů.

„Na slavnostním vyhlášení bude předána hlavní cena i cena veřejnosti, uskuteční se 17. září od 16 hodin v sále Jana Kašpara na Krajském úřadu," uvedla Zuzana Nováková z oddělení komunikace a vnějších vztahů Pardubického kraje.

Hlasovat můžete ZDE