Celá myšlenka uspořádat akci, kde si děti i dospělí budou moci celý den hrát, vznikla už minulý rok. „Vloni, když Farní charita v Litomyšli slavila výročí, přemýšleli jsme, jaký udělat program, aby mohly přijít děti i s rodiči. Napadlo nás připravit hernu deskových her," zavzpomínal Radek Bořek, vedoucí Služby Sanace rodiny v litomyšlské charitě.

Stejně tak jako vloni i letos se na celém programu mimo charity podílely tři organizace, které v Litomyšli pracují s dětmi, tedy Dům dětí a mládeže, Naděje a Klub stolních a deskových her.

Už od nultého ročníku

Loňský zkušební nultý ročník se podle Radka Bořka povedl, proto se ho rozhodli letos zopakovat pod heslem pojďte si zahrát, ať je vám pět nebo padesát. „Mysleli jsme, že pátek o pololetních prázdninách je takový volný den, tak by se hodilo tuto akci uspořádat. Dospělých moc nepřišlo. Je to tím, že byl pracovní den. Minule to bylo v sobotu. Zkoušíme, který den by byl nejvhodnější," doplnil Radek Bořek.

Rozehrávači pomohli

Bang, Hobit, Jožin z bažin, Osadníci z Katanu, Sabotér, Niagara, Bomba nebo Dominion. Nemluvě o originálních dřevěných hlavolamech. To je jen malý výčet z her, které na příchozí čekaly.

„Složili jsme hry dohromady, abychom nabídli zábavu pro předškoláky, ale i akčnější hry pro starší děti. Máme tu karetní hry, deskové hry, dřevěné, logické, hry s velkým prvkem náhody nebo naopak s malým, aby měly rychlý spád a mohli jsme je rychle měnit," upřesnil Radek Bořek.

Ale nikdo z těch, kdo přišli, nezůstal jen tak stát, i kdyby žádnou z desítek her, které do Lidového domu jednotlivé organizace přinesly, neznal.

„Každá z organizací dodala svoje hry a svoje lidičky, které u nich jsou. Takže když sem přijde někdo, kdo žádné hry nezná, tak se mu organizátoři věnují. Rozehrají s ním vybranou hru, projdou se s ním, aby si mohl vybrat, jaká hra ho zaujme. Když to jde, tak se také každý může přidat k již rozehrané partii. Vždycky se najde někdo jiný, kdo hru zná," upřesnil jeden z organizátorů Radek Bořek.

V Lidovém domě se našlo i několik dětí, které si nechtěly jen tak hrát, ale samy se také chtěly zapojit a pomáhat dospělým s organizací Festivalu deskových her. Jednou z takových šikovných malých slečen, která hrdě měla na triku připnutou jmenovku organizátora, byla i desetiletá Michaela Sagáňová z Litomyšle.

„Hraji si tu, ale také pomáhám," pochlubila se Michaela a dodala: „Nejvíc mě baví hra Cink. Chodívám si hrát do Naděje. Hry  hrajeme ale i doma s mamkou a bráchou. Doma je to hlavně Člověče, nezlob se."

Nesmrtelné Člověče, nezlob se!

Právě hra Člověče, nezlob se má mezi dětmi a dospělými i po mnoha letech své stálé místo. „Je pořád naprosto báječná. Pořád se hraje a je spousta her, které jsou její variací," konstatoval Milan Světlušák Bořek z Klubu stolních a deskových her.

Jednou z her, založených na principu známého Člověče, nezlob se, byla například hra Jožin z bažin. Jožin, který honí Pražáky, byl mezi dětmi v Lidovém domě jedním z favoritů, kterého nejčastěji a nejraději hrály.

Zástupy fanoušků si našla i hra Hobit. Ta nejvíc bavila například jedenáctiletého Dominika Glänznera z Nové Vsi u Litomyšle, který dorazil zahrát si se svými kamarády.

Pro každého se něco našlo

Ani v konkurenci počítačových her, zdá se, ty stolní neztrácejí na lesku a přitažlivosti. „Na deskových hrách si každý něco najde. Někdo se potřebuje vyřádit, někdo si potřebuje dokázat, že je v něčem dobrý, někdo rád spolupracuje v kolektivu s někým jiným. Podle toho si každý vybere hru nejlepší právě pro něj. Dnes je velká nabídka her v různých kategoriích, vybere si každý a když neví, tak není problém přijít na nějaký klub, kde jim je ukáží, vysvětlí, naučí," uvedl Milan Bořek.

Kouzlo deskových her je podle Radka Bořka právě v tom, že umožňuje lidem sejít se a být spolu v kontaktu. „A to, si myslím, že počítač neumožní ani při hraní skupinových online her. Věřím tomu, že zahrát si doma hru s dítětem jako rodič je to nejlepší, co vždycky bylo a doufám, že také bude. Sám mám starší kluky a vím, že najít si čas, je trochu náročnější v dnešní uspěchané době. Ale když se sejdeme jako rodina, můžeme si zahrát, nebo přijdou i kamarádi, tak nás to pořád baví. Pořád to lidi oslovuje. Je pravda, že počítače jsou lákavé, je to silný zážitek za poměrně malou námahu. Ale tyhle hry spolu hrají velcí i malí, dospělí a děti. Děti jsou nadšené z toho, jak se jim tu dospělí věnují a hrají si s nimi," řekl Radek Bořek.

Hry pouze nehraje, také si je sám vymýšlí

Mezi velkým množstvím her se neztratily ani různé dřevěné hlavolamy. Ty měl na starost přímo jejich tvůrce PETR JANDA z litomyšlského Domu dětí a mládeže.

Díky jeho zájmu o hlavolamy a vlastním nápadům, které realizuje, si mohly děti v Lidovém domě pořádně potrápit hlavičky.

„Některé hry upravuji tak, aby je mohlo hrát víc lidí najednou, nebo i menší děti. Jindy si vytvářím svá vlastní pravidla," prozradil Petr Janda. Mnoho her je také jeho originálních.

Velkou zálibou Petra Jandy jsou podle všeho staré známé piškvorky. V jeho podání ale dostává obyčejná hra několik nových rozměrů a to doslova. Nejen, že dal piškvorkám druhý rozměr, vylepšil například i prostorové trojrozměrné piškvorky.

„Jsou trochu okopírované, protože podobné mají v IQ centru v Liberci, ale tam je měli jen na tři řady. Mně se to zdálo málo, tak jsem je udělal se čtyřmi. Nakonec jsem udělal prostorové piškvorky, které mají pět řad. Z Domu dětí a mládeže mě poprosili, abych udělal i cestovní verzi, tak vznikla kapesní verze piškvorek, které se jen zašoupnou a může se jet," popsal Petr Janda.

Mnoho z jeho logických her sloužilo k testování matematických dovedností dětí při práci na studii zabývající se didaktickými pomůckami pro rozvoj matematických dovedností dětí ve volném čase. Vyzkoušet jeho hlavolamy mohou zájemci v pondělí 24. února v Domě dětí a mládeže. (jš)

Kde například v Litomyšli můžete propadnout deskovým hrám

V Litomyšli jsou tři organizace, kde se děti i dospělí mohou bavit hraním stolních a deskových her.

Naděje Litomyšl organizuje klub deskových her.

Dům dětí a mládeže Litomyšl nabízí také spoustu příležitostí zahrát si deskové hry pro začátečníky i složitější hry pro zkušenější hráče v rámci zdejšího klubu.

Klub stolních a deskových her Litomyšl působí při třetí základní škole v Litomyšli. I tady se zájemci mohou naučit spoustu zajímavých her.

Nejbližší turnaje:

7. února - 9. února: 44 hodin hraní pořádá Klub stolních a deskových her Litomyšl v Pionýrské základně v Budislavi.

15. března: Dominion tour, celostátní seriál turnajů ve hře Dominion, pořádá Klub stolních a deskových her Litomyšl.

19. dubna: Ticket to Ride nominační turnaj na mistrovství České republiky v této hře, pořádá Klub stolních a deskových her Litomyšl. (jš)