Starostu České Třebové Jaroslava Zedníka nadzvedlo ze židle rozhodnutí Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, pod které se podepsal i ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Agentura ze 39 uchazečů vybrala dvacet obcí, které postupují do druhé fáze hodnocení, z níž vzejde deset, do kterých agentura rozšíří svou působnost. Mezi obce do dvaceti tisíc obyvatel se vešlo Ústí nad Orlicí, Česká Třebová nikoli.

Jaroslav Zedník rozhodnutí nechápe hned z několika důvodů. V Třebové podle neoficiálních informací žije především na příměstském sídlišti Borek asi 1200 Romů, v Ústí přibližně dvě stovky. Třebová ročně vkládá přes milion korun do činnosti Naděje, jež v komunitě v Borku dlouhodobě působí, v Ústí s Romy pracuje terénní pracovnice, na kterou město dostává dotaci od Úřadu vlády. Jaroslav Zedník o rozhodnutí tvrdí, že to není systémové řešení.
Pracovníkům Naděje se tak zase vzdálil jejich letitý sen vybudovat na sídlišti nízkoprahové centrum, které by nabízelo možnosti smysluplného trávení volného času.

Spolupráci Agentury ale prozatím nemá jistou ani Ústí nad Orlicí. Anna Škopová, vedoucí odboru sociálních služeb ústeckého městského úřadu, bude dnes prezentovat a hájit koncepci města a jeho plány na jednání Monitorovacího výboru Agentury.

„Potřebujeme hlavně pomoc s otázkou, jak udržet děti ve škole, jak je dotlačit ke smysluplnému vzdělání. Začínáme už od předškolní výchovy, to je největší problém. Jde nám o to, jak přimět rodiny, aby dávaly děti do školky, aby tam byly trvale a aby byly připraveny na základní školu. Jak je přimět, aby se nesnažily dávat děti do speciálních škol a aby se děti vzdělávaly dál po základní škole. To se nám zatím nedaří,“ uvedla Anna Škopová, jaké očekávání má město od případné spolupráce s Agenturou.